Byl upálen Kryštof Alois Lautner, jedna z obětí čarodějnických procesů

- Redakce 100+1 historie

<p>Ve filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice ztvárnil děkana Lautnera slovenský herec Elo Romančík.</p>

Ve filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice ztvárnil děkana Lautnera slovenský herec Elo Romančík.

18 . 9 . 1685

Reklama

Děkan Lautner byl vzdělaný a oblíbený duchovní, který měl velké množství přátel. Právě jeden z nich, Kašpar Sattler, ho pozval do Šumperka. Ten se stal Kryštofu Aloisi Lautnerovi 18. září 1685 osudným.

TIP: Lautner na hranici: Proč byl děkan trnem v oku inkvizitorovi Bobligovi?

Na nedalekém losinském panství totiž na sklonku 80. let vzplály čarodějnické procesy, kterým padali za oběť obyvatelé panství jeden za druhým. Inkvizitor Boblig ale hodlal rozšířit vyšetřování také do bohatého Šumperku. Lautner, který znal spisy předních odpůrců perzekuce čarodějnic, si uvědomoval, že se Bobligovo počínání vymklo kontrole. A tak nedostudovaný právník obrátil proti němu. Přestože Lautner nařčení dlouho odmítal, bolestivému mučení nakonec podlehl a po pěti letech vězení skončil jako většina odsouzených na hranici.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907