Byly nejlepším přítelem Evropanů doby bronzové lišky?

26.02.2019 - Stanislav Mihulka

V době bronzové si pohostinnosti lidí užívali nejen psi, ale někdy i lišky


Reklama

V dnešní době jsou na pozici nejlepšího přítele člověka pevně usazeni psi, tedy  zdomácnělí a umělým výběrem změnění vlci. Archeologové ale na základě nových objevů tvrdí, že u našich předků doby bronzové vlci zřejmě měli konkurenci v podobě svých příbuzných, mazaných a uličnických lišek.

Na Iberském poloostrově archeologové nedávno odkryli pohřebiště z doby bronzové, kde bylo uloženo 64 lidí, 32 psů, několik vlků, kopytníků a také pozůstatky 4 lišek. Vědci v objevených kostech analyzovali obsahy izotopů uhlíku a dusíku, z nichž mohli odvodit, jakou se kdo živil stravou.

TIP: Všudypřítomná a nepostradatelná liška: Predátor, který je všude doma

Výsledky analýz ukázaly, že přinejmenším část nalezených lišek se živila stravou, která byla velmi blízká lidské stravě. U jedné starší lišky bylo rovněž zjištěno, že měla zlomenou nohu, která byla částečně zahojená. Z toho je možné odvodit, že takové zvíře žilo po dlouhou dobu v lidské péči. Někteří psi a lišky měli na kostře stopy, které ukazují na zapřažení do postrojů s těžkými náklady, které zřejmě pomáhali svým majitelům převážet.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907