Byly nejlepším přítelem Evropanů doby bronzové lišky?

26.02.2019 - Stanislav Mihulka

V době bronzové si pohostinnosti lidí užívali nejen psi, ale někdy i lišky


Reklama

V dnešní době jsou na pozici nejlepšího přítele člověka pevně usazeni psi, tedy  zdomácnělí a umělým výběrem změnění vlci. Archeologové ale na základě nových objevů tvrdí, že u našich předků doby bronzové vlci zřejmě měli konkurenci v podobě svých příbuzných, mazaných a uličnických lišek.

Na Iberském poloostrově archeologové nedávno odkryli pohřebiště z doby bronzové, kde bylo uloženo 64 lidí, 32 psů, několik vlků, kopytníků a také pozůstatky 4 lišek. Vědci v objevených kostech analyzovali obsahy izotopů uhlíku a dusíku, z nichž mohli odvodit, jakou se kdo živil stravou.

TIP: Všudypřítomná a nepostradatelná liška: Predátor, který je všude doma

Výsledky analýz ukázaly, že přinejmenším část nalezených lišek se živila stravou, která byla velmi blízká lidské stravě. U jedné starší lišky bylo rovněž zjištěno, že měla zlomenou nohu, která byla částečně zahojená. Z toho je možné odvodit, že takové zvíře žilo po dlouhou dobu v lidské péči. Někteří psi a lišky měli na kostře stopy, které ukazují na zapřažení do postrojů s těžkými náklady, které zřejmě pomáhali svým majitelům převážet.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907