Bývalý voják SAS chce překonat Atlantik ve vlastnoručně vyrobené velrybě

02.03.2016 - Martin Reichman

Čtyřiasedmdesátiletý dobrodruh a veterán SAS chce přeplout Atlantik. 4 800 kilometrů hodlá překonat ve vlastnoručně postavené velrybě


Reklama

Kryštof Kolumbus a James Cook překonali oceán na lodi, Lawrence z Arábie přešel poušť na velbloudovi a kapitán Scott zdolal jižní pól na saních. Dobrodruh a bývalý voják speciálních jednotek SAS Tom McClean ze Skotska se rozhodl, že zdolá Atlantik ve vlastnoručně vyrobené velrybě.

Své neobyčejné plavidlo buduje Tom již zhruba 20 let a jeho „Moby“, jak své plovoucí monstrum pojmenoval, už spolykalo 100 tisíc liber (asi 3,4 milionu korun). Plavidlo ve tvaru velryby měří 20 metrů a váží úctyhodných 65 tun. Aktuálně „Moby“ kotví v zátoce Loch Nevis nacházející se na západě Skotska.

Život není jen placení účtů

„Díky takovým výzvám cítím, že žiji. Život není jen práce a placení účtů, vysvětluje čtyřiasedmdesátiletý Tom McClean. Výzvy přitom pro něj nejsou nic neznámého – v elitní jednotce SAS strávil celkem 9 let, v roce 1969 převesloval Atlantik a o 13 let později překonal stejnou trasu na vlastnoručně postaveném jen 3 metry dlouhém plavidle. Byl také držitelem rekordu v přežití na nehostinné skále Rockall vyčnívající z vod Atlantického oceánu necelých 500 km západně od Velké Británie. Na holém skalisku dokázal sám strávit 40 dnů. Čas prý trávil čtením a malováním britské vlajky na vrcholek skaliska.

Podobný kousek k jakému se chystá nyní, předvedl svérázný Skot již v roce 1990, kdy zdolal Atlantik na trase z New Yorku do Falmouthu v plavidle ve tvaru obří rudé láhve.

  • Zdroj textu:

    telegraph.co.uk

  • Zdroj fotografií: ODN

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907