Bývalý voják SAS chce překonat Atlantik ve vlastnoručně vyrobené velrybě

02.03.2016 - Martin Reichman

Čtyřiasedmdesátiletý dobrodruh a veterán SAS chce přeplout Atlantik. 4 800 kilometrů hodlá překonat ve vlastnoručně postavené velrybě


Reklama

Kryštof Kolumbus a James Cook překonali oceán na lodi, Lawrence z Arábie přešel poušť na velbloudovi a kapitán Scott zdolal jižní pól na saních. Dobrodruh a bývalý voják speciálních jednotek SAS Tom McClean ze Skotska se rozhodl, že zdolá Atlantik ve vlastnoručně vyrobené velrybě.

Své neobyčejné plavidlo buduje Tom již zhruba 20 let a jeho „Moby“, jak své plovoucí monstrum pojmenoval, už spolykalo 100 tisíc liber (asi 3,4 milionu korun). Plavidlo ve tvaru velryby měří 20 metrů a váží úctyhodných 65 tun. Aktuálně „Moby“ kotví v zátoce Loch Nevis nacházející se na západě Skotska.

Život není jen placení účtů

„Díky takovým výzvám cítím, že žiji. Život není jen práce a placení účtů, vysvětluje čtyřiasedmdesátiletý Tom McClean. Výzvy přitom pro něj nejsou nic neznámého – v elitní jednotce SAS strávil celkem 9 let, v roce 1969 převesloval Atlantik a o 13 let později překonal stejnou trasu na vlastnoručně postaveném jen 3 metry dlouhém plavidle. Byl také držitelem rekordu v přežití na nehostinné skále Rockall vyčnívající z vod Atlantického oceánu necelých 500 km západně od Velké Británie. Na holém skalisku dokázal sám strávit 40 dnů. Čas prý trávil čtením a malováním britské vlajky na vrcholek skaliska.

Podobný kousek k jakému se chystá nyní, předvedl svérázný Skot již v roce 1990, kdy zdolal Atlantik na trase z New Yorku do Falmouthu v plavidle ve tvaru obří rudé láhve.

  • Zdroj textu:

    telegraph.co.uk

  • Zdroj fotografií: ODN

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Léčba alergie na arašídy zklidňuje imunitní systém a tlumí jeho přehnané reakce.

Věda

Diskuze o zřízení univerzity na Moravě provázely nacionální třenice

Historie

Molekulární mračna N159E (Motýlí mlhovina, vlevo) a N159W South (vpravo) ve Velkém Magellanově mračnu.

Vesmír

Hejno jespáků srostloprstých. V jeho středu panuje bezpečí a ptáci se mohou v klidu najíst. Vně stojící jedinci takový klid nemají.

Příroda

Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907