Černá Hora má nového šampiona v nicnedělání: Vítěz prolenošil 60 hodin

29.08.2022 - Martin Reichman

Žarko Pejanović je novým šampionem Černé Hory v nicnedělání. V rámci letošního ročníku recesistické soutěže prolenošil 60 hodin a odnesl si zaslouženou cenu pro vítěze

<p>Dvojice finalistů 12. ročníku v nicnedělání – pozdější vítěz Žarko Pejanović (vlevo) a Vuk Koljenšić.<em> (foto: RTCG, Slobodan Doknić, CC BY 4.0)</em></p>

Dvojice finalistů 12. ročníku v nicnedělání – pozdější vítěz Žarko Pejanović (vlevo) a Vuk Koljenšić. (foto: RTCG, Slobodan Doknić, CC BY 4.0)


Reklama

V černohorské obci Donja Brezna se konal v pořadí již 12. ročník „Šampionátu vleže“ – neobvyklé soutěže, jejímž cílem je strávit co nejvíce času nicneděláním vleže. Letošním šampionem se stal Žarko Pejanović, který na matraci v parku v konkurenci dalších devíti účastníků prolenošil solidních 60 hodin. „Nebylo to těžké. Věřte mi, ani jsem se nezahřál,“ řekl šťastný vítěz novinářům.

Nápad uspořádat soutěž v lenošení se před lety zrodil v hlavě Radoje Blagojeviće, který tímto vtipným způsobem upozornil na stereotypní vnímání Černohorců jako lenochů. „Doufám, že tento závod poslouží k tomu, aby se změnil pohled na Černohorce. Ukázali jsme, že i vleže umíme vydělávat peníze,“ prohlásil v minulosti v nadsázce organizátor soutěže.

TIP: Jak si vydělat 300 tisíc ležením v posteli? Pracujte pro NASA

Podle pravidel je závodníkům dovoleno spát, číst si, jíst, pít a každých osm hodin si mohou odskočit na toaletu. Letošní klání bylo obzvlášť vyrovnané, Žarko Pejanović a Vuk Koljenšić dokázali lenošit ještě dlouhé hodiny poté, kdy již zbývající osmička startovního pole odpadla.

Vítězem se nakonec stal Pejanović, který si tak odnesl výhru ve výši 350 eur (8 500 Kč), poukaz na oběd v restauraci pro dva, poukaz na víkendový rekreační pobyt a dárkový poukaz na outdoorové aktivity. Absolutní rekordmankou v nicnedělání ale i po skončení letošního ročníku zůstává loňská vítězka Duda Aksičová, která dokázala strávit vleže celých 117 hodin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    RTCG

  • Zdroj fotografií:

    RTCG, Slobodan Doknić, CC BY 4.0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907