Čerstvě narozené mládě levharta obláčkového je nadějí pro záchranu druhu

04.03.2017 - Stanislav Mihulka

V ZOO Nashville se po umělém oplodnění zmrazeným spermatem narodil levhart obláčkový

Vzácné mládě -<p>Nové mládě levharta obláčkového v ZOO Nashville</p>
Vzácné mládě -

Nové mládě levharta obláčkového v ZOO Nashville


Reklama

Levharti obláčkoví patří mezi nejvzácnější kočkovité šelmy na světě. Zároveň se jen velmi obtížně množí v zajetí. ZOO Nashville v americkém státě Tennessee si teď ale připsalo cenný úspěch, díky němuž teď mají levharti obláčkoví lepší vyhlídky na budoucnost.

Zatím nepojmenovaný sameček je prvním levhartem obláčkovým, který se narodil po umělém oplodnění zmrazeným a opětovně rozmrazeným spermatem. Jeho narození se stalo významným milníkem ve snahách o záchranu tohoto ohroženého druhu.

Matkou mláděte je samice Tula ze ZOO Nashville, jeho otcem a dárcem zmrazeného spermatu se stal samec ze Smithsonovské národní ZOO jménem Hannibal.

TIP: Pandám se blýská na lepší časy: Už nepatří mezi kriticky ohrožené druhy

Levharti obláčkoví jsou sice ve většině zemí chránění, ale lidé je často loví kvůli krásné kožešině a nápadným špičákům, kterým je přisuzována kouzelná moc. Ve volné přírodě jich dnes přežívá méně než deset tisíc a jejich počet se neustále snižuje. Umělé oplodňování by jim mohlo pomoct.

  • Zdroj textu:

    Live Science, Nashville ZOO

  • Zdroj fotografií: Amiee Stubbs/Nashville Zoo

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlaté šperky pocházejí z hrobů od trojlodní baziliky na Mikulčickém hradišti a patří k nejkrásnějším výrobkům z dílen velkomoravských šperkařů. Zleva: hrozníčkové náušnice (2,6 cm); sloupečková náušnice s granulovaným sloupkem (2,6 cm); košíčková náušnice spletená z filigránního drátku (asi 3,5 cm); dvouplášťové gombíky (2,6 cm). 

Historie

Sluneční erupce 29. listopadu 2020 je patrná v levé části snímku

Věda

McCandless na Aljašce pořídil řadu snímků, mnoho z nich na samospoušť. Tato póza před autobusem 142 je zřejmě nejznámější.

Zajímavosti
Věda
Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907