Čertovská květinka: Kolumbijská orchidej jako kdyby démonovi z oka vypadla

17.07.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená orchidej s démony ve květech je nesmírně vzácná a byla ihned zařazena mezi kriticky ohrožené druhy


Reklama

V Kolumbii roste kolem 3 600 různých druhů orchidejí. A tohle číslo zatím není konečné. Vědci tam loni objevili pozoruhodnou orchidej, která ve svých květech nese poměrně přesvědčivou podobiznu hlavy démona.

Není divu, že ji pojmenovali Telipogon diabolicus. Nově objevená orchidej je zřejmě velmi vzácná. Známe jenom jedinou její lokalitu. V jednom malém lese v jižní Kolumbii jich roste asi 30, a kvete jenom několik z nich.

TIP: Zajímavý trik: Drákulovy orchideje napodobují houby, aby lákaly mouchy

Démonova orchidej byla hned zařazena do Červeného seznamu IUCN jako kriticky ohrožený druh. Nejenom, že se vyskytuje na jediném známém místě, ještě navíc je ve velmi exponované oblasti poblíž hlavní silnice.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Marta KolanowskaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907