Čertovská květinka: Kolumbijská orchidej jako kdyby démonovi z oka vypadla

17.07.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená orchidej s démony ve květech je nesmírně vzácná a byla ihned zařazena mezi kriticky ohrožené druhy


Reklama

V Kolumbii roste kolem 3 600 různých druhů orchidejí. A tohle číslo zatím není konečné. Vědci tam loni objevili pozoruhodnou orchidej, která ve svých květech nese poměrně přesvědčivou podobiznu hlavy démona.

Není divu, že ji pojmenovali Telipogon diabolicus. Nově objevená orchidej je zřejmě velmi vzácná. Známe jenom jedinou její lokalitu. V jednom malém lese v jižní Kolumbii jich roste asi 30, a kvete jenom několik z nich.

TIP: Zajímavý trik: Drákulovy orchideje napodobují houby, aby lákaly mouchy

Démonova orchidej byla hned zařazena do Červeného seznamu IUCN jako kriticky ohrožený druh. Nejenom, že se vyskytuje na jediném známém místě, ještě navíc je ve velmi exponované oblasti poblíž hlavní silnice.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Marta KolanowskaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907