Červí díra u Jihočínského moře: Výstavba unikátní knihovny jde do finiše

21.03.2021 - Martin Reichman


Reklama

Červí díra, která přesahuje čas a prostor, tak popisovali v roce 2020 tvůrci z architektonického studia MAD svůj projekt nové knihovny pro čínský Chaj-nan. Přestože uplynulý rok podobným projektům rozhodně nepřál, stavba originální knihovny zdárně finišuje a dokončena zřejmě bude v původním termínu. 

Wormhole Library, jak se oficiálně projekt jmenuje, roste v ostrovní provincii Chaj-nanu přímo na břehu Jihočínského moře. Jde o první stavbu v rámci ambiciózního „omlazovacího procesu“ této turisticky atraktivní destinace. Celý proces počítá s výstavbou dalších šesti budov s nejrůznějším zaměřením.

TIP: Zahrada poznání: Největší knihkupectví a knihovna světa je nově v Teheránu

Budova samotné „Červí knihovny“ má po svém dokončení pojmout okolo 10 tisíc knih. V přízemí se má nacházet kavárna, recepce, kanceláře a VIP místnost, zatímco v patře bude čítárna s výhledem na moře. Na střeše budovy má vzniknout odpočinková zóna.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907