Reklama


Češi na Jadranu: Kdo začali čeští turisté objevovat krásy Chorvatska?

09.08.2018 - Blanka Kovaříková

Český turismus do Chorvatska je všeobecně známý fenomén, ale málokdo tuší, že trvá víc než století. První Češi objevili krásy tamní přírody už před Velkou válkou a u Jaderského moře začali také podnikat. Jejich stopy jsou na jadranském pobřeží k vidění dodnes

<p>Chorvatsko se stalo oblíbenou destinací českých turistů</p>

Chorvatsko se stalo oblíbenou destinací českých turistů


Reklama

Klub českých turistů, který vznikl v roce 1888, již na přelomu 19. a 20. století organizoval první zájezdy na Jadran. Zážitky z dovolené turisté barvitě líčili v dobových časopisech a zájemců o cestu k moři přibývalo.

Výletníci, podnikatelé i architekti

Jednou z nejoblíbenějších destinací se brzy stala Baška na ostrově Krk, kde pražský podnikatel Emil Geistlich vytvořil v průběhu několika let zázemí pro české turisty. Poprvé přijel v roce 1909 a rozhodl se vybudovat přímořské letovisko. Nechal z Prahy poslat rozebraný pavilon z jubilejní výstavy a provozoval v něm českou restauraci, kde si hosti mohli objednat guláš či svíčkovou. S chorvatskými partnery Geistlich založil společnost Mořské a klimatické lázně Baška. Projektantem turistického komplexu byl pražský architekt Emil Králíček, stavitelem firma Matěje Blechy.

TIP: Proč ztroskotal ambiciózní československý plán na stavbu tunelu k Jaderskému moři

V Chorvatsku začali působit i další čeští architekti včetně Jana Kotěry. Na opatijské riviéře navrhl několik domů včetně hotelu Peppina. Dalším významným autorem se stal Adolf Tichy. Zajímavá je jeho přestavba německé čítárny v Opatiji, která byla počátkem 20. století upravena na vilu Neptun. Bělostná stavba se zdobnou fasádou připomínala novogotický zámek Hlubokou. Z dalších architektů lze uvést Carla Seidla, Josefa Schulza, Adolfa Loose, Josefa Hoffmanna, Aloise Zimu a další. 

Spolupráci českých turistů a jadranských podnikatelů podporovalo několik mecenášů, mezi nimi například hrabě Johann Nepomuk von Harrach, který založil spolek k podpoře hospodářského povznesení Dalmácie. Čeští turisté Chorvatsku zůstali věrni i přes všechny politické zvraty a byli také první, kteří se sem vrátil hned po skončení chorvatské války za nezávislost v roce 1995.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Souboje vozatajů bývaly nesmírně vypjaté. Závodníci si mohli vydělat ohromné peníze, stejně tak ovšem často končili jako mrzáci.

Zajímavosti

Přímo v Terezíně zemřelo kolem 40 000 osob, dalších 87 000 odtud nacisté odeslali do vyhlazovacích táborů.

Historie
Zajímavosti
Věda

Planeta WASP-69b s heliovým ohonem u své hvězdy

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907