Cesta Jana Ortha vstříc mořím a svobodě

15.01.2016 - Monika Slezáková


Reklama

Obyčejní námořníci se svým kapitánem - tak by mohla dobová fotografie na první pohled působit. To by ale v jejím středu nesměl zaujímat čestnou pozici Jan Orth. Pod tímto pseudonymem se totiž neskrýval nikdo menší než vzpurný člen habsburského domu!

Ve skutečnosti se jednalo o rakouského arcivévodu Jana Salvátora Toskánského, jehož původ sahal k toskánské linii praděda Leopolda. Bystrý a horkokrevný mladík zahájil kariéru dle očekávání svého rodu. Krátce po dvacátém roku zamířil do vojenských služeb monarchie, kde neváhal vystřídat nejrůznější stanoviště stejně jako podrobit armádu kritice. Pro svou povahu a liberální názory byl dobrým přítelem korunního prince Rudolfa a trnem v oku jeho císařskému otci. Díky svému temperamentu ale neváhal jednat. Když už měl strnulého života starého režimu dost, vzdal se všech titulů a pod novým jménem Jan Orth vyrazil vstříc novým zítřkům. Aby mohl nadechovat nově nabyté svobody co nejplnějšími doušky, rozhodl se vypravit na cesty do vzdálených krajů. Jeho cílem i osudem se stala Jižní Amerika. Poslední zprávy o bývalém arcivévodovi jsou datovány k červenci 1890, poté jeho loď i posádka zmizely. Přestože nejpravděpodobnější teorie hovoří o tom, že se plavidlo ztratilo během bouře u mysu Horn, zavdala neobjasněná událost podnět k diskuzím a fantastickým teoriím.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Die Welt der Habsburger

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907