Cesta za štěstím: Historie legendární silnice Route 66

Po prašných cestách pionýrů a nekonečných kolejích se stala Route 66 dalším zhmotněním amerického snu. Její historie sahá až do začátku 20. století...

19.11.2022 - Ivo Brodský



Historie americké ikony s číslem 66 sahá do začátku 20. století, kdy Fordovy závody chrlily i stovky vozů model T denně, přičemž v roce 1913 stál jeden v přepočtu na dnešní ceny 237 tisíc korun. Roku 1921 pak Kongres uvolnil značnou sumu na výstavbu silniční sítě a spolu s ní vyrůstaly čerpací stanice i restaurace drive-in. K průběžnému propojení Chicaga a Los Angeles došlo o pět let později, kdy se zrodila Route 66.

V polovině 30. let zachvátilo americký Středozápad katastrofální sucho, kvůli němuž ztratilo práci až půl milionu lidí, a Route 66 se pro ně stala cestou na „zlatý západ“ do Kalifornie. Jejich odyseu popsal v roce 1939 John Steinbeck v románu Hrozny hněvu, který rok nato zfilmoval John Ford s Henrym Fondou v hlavní roli.

Legenda žije dál 

Za druhé světové války sloužila Route 66 coby hlavní osa vojenských transportů a po konfliktu zažila svůj vrchol: Auta byla dostupnější, benzin levný a turistika kvetla. V 50. letech se však začalo ukazovat, že se stoupající hustotou provozu klesá průjezdnost komunikace a roste počet nehod. V roce 1956 byl přijat zákon o výstavbě mezistátních spojnic a nad legendou 66 se smrákalo. Postupně ji nahrazovala, a na některých úsecích přímo překryla pětice dálnic. V roce 1985 pak silnice po 59 letech oficiálně zmizela z map.

TIP: Matka všech silnic: Legendární Route 66 je symbolem cesty za americkým snem

Kult slavné trasy žil ovšem dál a prakticky současně s jejím zrušením nastala i renesance: Ve všech osmi státech, kterými prochází, vznikly asociace dobrovolníků a ujaly se péče o záchranu toho, co zbylo. Sdružení nadšenců se zformovala rovněž v zahraničí, přičemž to české působí ve Zlíně. V roce 1995 byla celá trasa prohlášena za historický monument a dnes si toto největší open-air muzeum na světě můžete prohlédnout zhruba z 80 %. Nezapomněla na něj přitom ani americká literatura a kinematografie.


Další články v sekci