Cestování bez pasu: Aerolinky experimentují s rozeznáváním tváří

07.06.2017 - Stanislav Mihulka

Nahradí umělá inteligence rozeznávající tváře celní a pasovou kontrolu na letištích?

Tvář -<p>Identitu cestujících budou potvrzovat systémy elektronického rozeznávání tváří</p>
Tvář -

Identitu cestujících budou potvrzovat systémy elektronického rozeznávání tváří


Reklama

V dohledné době už možná nebudeme muset procházet celní a pasovou kontrolou na letištích. Vše potřebné zařídí umělá inteligence, které dovede spolehlivě rozeznávat lidské tváře.

Právě takový systém kontroly cestujících na letišti testuje společnost JetBlue Airways. Ve spolupráci s Celní a pohraniční stráží USA a IT společností SITA kontrolují identitu pasažérů, procházejících odletovou branou, podle jejich fotografií.

TIP: Černé brýle nepomohou. Facebook vás pozná, i když se maskujete

Není to nijak zvlášť složité. Pasažér se postaví před kameru a počká, dokud zařízení neověří jeho identitu podle fotografie. Systém spolupracuje s databází Celní a pohraniční stráže USA, a když je vše v pořádku, tak cestující může pokračovat na palubu svého letadla vstříc dovolené.

Reklama

  • Zdroj textu:

    JetBlue

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907