„Chalupa“ císaře Ferdinanda: Císařské letní sídlo v Zákupech (1.)

11.06.2016 - Petr Weiss

Zámek v Zákupech na Českolipsku nese dodnes nesmazatelnou stopu císaře Ferdinanda


Reklama

V roce 1848, kdy císař oslavil 55. narozeniny, oznámil abdikaci pod tlakem revolučních událostí. Navzdory tomu jej čekalo ještě dalších 27 let, které v poklidu strávil střídavými pobyty na Pražském hradě a na zděděných statcích v severních Čechách.

Od sňatku k abdikaci

Ferdinanda V. sužovala epilepsie, diagnostikovaná patrně jako důsledek porodních komplikací. Až do devíti let mu nebyla věnována odpovídající výchova a vzdělání, neboť se věřilo, že nejlepším lékem na jeho zdravotní potíže je absolutní klid a nezatěžování mozku. Systematickým pedagogickým vedením se postupně podařilo budoucímu císaři odbourat řadu tělesných nedostatků. 

V roce 1831 byla Ferdinandovi vybrána nevěsta v podobě Marie Anny Karolíny, dcery sardinsko-piemontského krále Viktora Emanuela I. Svatba se konala nejprve v zastoupení v Turíně – hlavním městu království nevěstina otce. Mladí novomanželé se spolu poprvé setkali až o dva týdny později. Společný život je pak po smrti císaře Františka I. v roce 1835 dovedl až k panovnické hodnosti. Revoluční myšlenky roku 1848 ale neminuly ani rakouskou monarchii a vyvolaly nejprve odvolání obávaného kancléře Metternicha a 2. prosince téhož roku přivedly k abdikaci samotného císaře.

Zdálo by se, že touto událostí neslavně skončil Ferdinandův smysl života, avšak opak je pravdou, neboť nezdar jeho vladařských výkonů plně vyvážily jeho hospodářské schopnosti, které mohl Ferdinand při osobní správě svých severočeských panství plně rozvinout a díky nimž se stal nejbohatším Habsburkem své doby. Penzionovaný císař si zvolil k trvalému bydlení komnaty Pražského hradu a pro letní pobyty následně vybral dva zámky ze svého vlastnictví – Ploskovice a Zákupy na severu Čech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2009

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907