Chatky na vysoké noze: Slovinsko láká zájemce o glamour camping

20.07.2017 - Kateřina Kučerová

Bledské jezero uprostřed slovinských Julských Alp každoročně láká davy turistů. Je to zkrátka to pravé místo pro nový trend – takzvaný glamour camping, který spojuje zdánlivě neslučitelné: luxus a kempování

Slovinský glamour camping -<p>V jednom ze slovinských „glamour kempů“ můžete bydlet i na stromě – se vším komfortem, pochopitelně.</p>
Slovinský glamour camping -

V jednom ze slovinských „glamour kempů“ můžete bydlet i na stromě – se vším komfortem, pochopitelně.


Reklama

Obyvatele nenápadných chatek čeká každé ráno bohatá snídaně, samozřejmě s donáškou téměř až do postele. Každá chatka má vlastní koupelnu, vzdálenou jen pár kroků, která je k nerozeznání od té v hotelovém pokoji. Pochopitelně tu nechybí ani bezdrátový internet. A u každé chatky najdete romanticky laděnou horkou lázeň včetně svíček a šampaňského. K dispozici je dokonce i sauna, rovněž vzdálená jen pár kroků. Říká se tomu glamour camping – zkráceně glamping. 

Zachovejme klid

Není divu, že tyhle chatičky u Bledského jezera jsou rezervovány už půl roku dopředu. „Glamping je velmi oblíbený, byli jsme tím zájmem šokovaní,“ říká Nejc Kelbl, spolumajitel Camping Bled – prvního glampingu ve Slovinsku. A vzápětí dodává: „Do našeho kempu jezdí jen jedno procento Slovinců, ostatní hosté jsou cizinci. V případě glampingu je to ale jinak. Slovinců přijíždí více než třetina a poukazy na ubytování jsou velmi oblíbeným dárkem.

První dvě „glamour“ chatky, které v kempu vyrostly v roce 2010, slavily takový úspěch, že se vedení kempu rozhodlo postavit dalších deset. A přestože zájem je o ně velký, víc už jich tady nebude. „Kdybychom tady postavili třicet nebo čtyřicet chatek, připadali by si hosté jako někde v městečku a nebylo by to příjemné. Proto chceme zachovat ten klid a nízký počet chatek,“ vysvětluje Nejc Kelbl. 

Moderně i tradičně

Kempování pro náročné ale samozřejmě není určeno jen párům. Kemp u Bledského jezera pamatuje i na rodiny s dětmi. Pro ty postavili chatky v jiné části kempu, a děti tak mohou bezstarostně dovádět, aniž by někoho rušily. Rodinné chatky jsou klimatizované i vytápěné, takže se v nich dá bydlet celoročně. Navíc v nich hosté najdou i veškeré potřebné vybavení včetně vlastní kuchyňky. Ani v rodinné chatce nechybí internet a televize. 

Přesto se luxusní kempování řídí hlavně tradicemi a také ekologickými nároky na provoz. Glamping totiž není jen luxus a pohodlí, jeho zásadou je i elegantní design a soulad s přírodou. Klade proto vysoké nároky i na ekologii. Malé chatky jsou postavené jen z přírodních materiálů a navíc jsou inspirované chýšemi, které si uhlíři stavěli u milířů. „Měli bychom udržovat tradice a neměli bychom zapomínat na to, jak lidé dříve žili. A tohle je jeden ze způsobů, jak v této tradici pokračovat,“ vysvětluje Nejc Kelbl. Rodinné chaty se zase pyšní téměř nulovou uhlíkovou stopou.

Glampingových rezortů neustále přibývá, jen ve Slovinsku už je pět kempů a další tři se staví. Návrat k přírodě je zkrátka v módě a na své si přijdou i ti nejnáročnější, kteří se pohodlí nechtějí vzdát ani na chvíli. 

Bez ešusu a karimatky

Kořeny glampingu sahají do počátků minulého století, kdy v Africe vznikala safari pro bohaté. Ani dnes není luxusní kempování pro každého, protože ubytování v hotelu vyjde mnohdy výrazně levněji. Ceny za chatičku pro dva na jednu noc začínají v přepočtu na 1 400 korunách, ale výjimkou není ani osm tisíc korun za noc. Aby hosté byli ochotni takovou sumu zaplatit, musí glamping nabídnout nejen luxus, ale i dokonalou lokalitu. 

 

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií: gardenvillagebled.com, slovenskenovice.si, thousandwonders.net

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907