Chcete mít zdravou stravu? Pijte větší množství vody

07.03.2016 - Stanislav Mihulka

Rozsáhlý výzkum stravovacích návyků Američanů dospěl k závěru, že pití většího množství vody snižuje denní příjem kalorií, nasycených tuků, cukrů, sodíku a cholesterolu


Reklama

Potřebujete shodit pár přebytečných kilogramů? Podle vědců z univerzity v Illinois je to snazší, než by se mohlo zdát – stačí pít více obyčejné vody. Velká studie stravovacích návyků více než 18 tisíc Američanů prozradila, že pití většího množství pitné vody omezí příjem kalorií, stejně jako spotřebu nasycených tuků, cukru, sodíku a cholesterolu.

Lidé, kteří začali pít o jedno procento vody denně více, následně snížili denní příjem energie o 8,58 kilokalorií. Omezili i příjem nasycených tuků o 0,07 gramu, cukrů o 0,74 gramu, sodíku o 9,8 miligramu a cholesterolu o 0,88 gramu denně.

A jaké množství tekutin považují vědci za optimální? Úplná shoda na přesném množství mezi nimi nepanuje, spotřeba vody závisí především na energetickém příjmu a na vodních ztrátách. Nejčastěji udávanou hodnotou je přibližně 2,5 litru tekutin denně, tedy zhruba 40 až 50 mililitrů na jeden kilogram váhy za den.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Illinois, Urbana-Champaign, Journal of Human Nutrition & Dietetics

  • Zdroj fotografií: Sascha Kohlmann / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907