Chcete mít zdravou stravu? Pijte větší množství vody

07.03.2016 - Stanislav Mihulka

Rozsáhlý výzkum stravovacích návyků Američanů dospěl k závěru, že pití většího množství vody snižuje denní příjem kalorií, nasycených tuků, cukrů, sodíku a cholesterolu


Reklama

Potřebujete shodit pár přebytečných kilogramů? Podle vědců z univerzity v Illinois je to snazší, než by se mohlo zdát – stačí pít více obyčejné vody. Velká studie stravovacích návyků více než 18 tisíc Američanů prozradila, že pití většího množství pitné vody omezí příjem kalorií, stejně jako spotřebu nasycených tuků, cukru, sodíku a cholesterolu.

Lidé, kteří začali pít o jedno procento vody denně více, následně snížili denní příjem energie o 8,58 kilokalorií. Omezili i příjem nasycených tuků o 0,07 gramu, cukrů o 0,74 gramu, sodíku o 9,8 miligramu a cholesterolu o 0,88 gramu denně.

A jaké množství tekutin považují vědci za optimální? Úplná shoda na přesném množství mezi nimi nepanuje, spotřeba vody závisí především na energetickém příjmu a na vodních ztrátách. Nejčastěji udávanou hodnotou je přibližně 2,5 litru tekutin denně, tedy zhruba 40 až 50 mililitrů na jeden kilogram váhy za den.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Illinois, Urbana-Champaign, Journal of Human Nutrition & Dietetics

  • Zdroj fotografií: Sascha Kohlmann / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907