Kriminalistům by ve vyšetřování zločinů mohly pomáhat bakterie: Určí dobu smrti

23.12.2016 - Stanislav Mihulka

Z druhového složení společenstva bakterií mrtvého těla je možné odvodit, jak dlouho je zvíře nebo člověk po smrti

Lebky na pobřeží Beringova moře -<p>Vyšetřovatelům zločinů budou pomáhat bakterie</p>
Lebky na pobřeží Beringova moře -

Vyšetřovatelům zločinů budou pomáhat bakterie


Reklama

Jak jistě každý ví, ve vyšetřování zločinu často hraje významnou roli určení doby smrti. V detektivních příbězích to vypadá docela jednoduše. V reálném životě to ale obvykle není tak snadné. Vyšetřovatelé dnes u mrtvého těla zkoumají známky rozkladu, a také přítomnost hmyzu. Takové určení doby smrti ale není zrovna moc přesné.

TIP: Nizozemským policistům pomáhá při vyšetřování rozšířená realita

Vědci přišli na to, že by vyšetřovatelům vražd mohly být prospěšné bakterie, které obývají mrtvé tělo, tedy takzvaný nekrobiom. Prozkoumali nekrobiomy z uší a nozder celkem 21 mrtvých zvířat, která umístili v různých prostředích. Když následně přečetli DNA těchto bakterií nekrobiomů, dokázali ze získaných údajů mohli sestavit model, podle kterého určili poměrně přesnou dobu umrtí zvířete.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Captain Budd Christman, NOAA CorpsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907