Kriminalistům by ve vyšetřování zločinů mohly pomáhat bakterie: Určí dobu smrti

23.12.2016 - Stanislav Mihulka

Z druhového složení společenstva bakterií mrtvého těla je možné odvodit, jak dlouho je zvíře nebo člověk po smrti

Lebky na pobřeží Beringova moře -<p>Vyšetřovatelům zločinů budou pomáhat bakterie</p>
Lebky na pobřeží Beringova moře -

Vyšetřovatelům zločinů budou pomáhat bakterie


Reklama

Jak jistě každý ví, ve vyšetřování zločinu často hraje významnou roli určení doby smrti. V detektivních příbězích to vypadá docela jednoduše. V reálném životě to ale obvykle není tak snadné. Vyšetřovatelé dnes u mrtvého těla zkoumají známky rozkladu, a také přítomnost hmyzu. Takové určení doby smrti ale není zrovna moc přesné.

TIP: Nizozemským policistům pomáhá při vyšetřování rozšířená realita

Vědci přišli na to, že by vyšetřovatelům vražd mohly být prospěšné bakterie, které obývají mrtvé tělo, tedy takzvaný nekrobiom. Prozkoumali nekrobiomy z uší a nozder celkem 21 mrtvých zvířat, která umístili v různých prostředích. Když následně přečetli DNA těchto bakterií nekrobiomů, dokázali ze získaných údajů mohli sestavit model, podle kterého určili poměrně přesnou dobu umrtí zvířete.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: Captain Budd Christman, NOAA Corps

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907