Chlupáči u psychiatra: Proč se psům předepisují antidepresiva?

11.11.2016 - Kateřina Vašků

Skutečně se psům v poslední době běžně podávají antidepresiva? A odkud se vlastně jejich deprese berou?


Reklama

Ačkoliv si psy většinou spojujeme s veselým a hravým chováním, statistiky veterinářů naznačují, že deprese skutečně netrápí jen člověka, ale čím dál víc i jeho čtyřnohého přítele. Jako první se otázkou psích smutků zabýval Nicholas Dodman z Cummings School of Veterinary Medicine.

Chlupáči na práškách

Zmíněný lékař se významně zasadil o to, aby se zvířatům podávala stejná medikace jako lidem. Veterináři začali chlupáčům běžně předepisovat Prozac a podobné léky v 90. letech minulého století. V roce 2012 už podle průzkumu APPA National Pet Owners Survey podávalo psím mazlíčkům antidepresiva asi 2,8 milionu jejich amerických majitelů.

TIP: Zvířecí inteligence: Pozná pes psa?

Podle odborníků se léky předepisují například v situaci, kdy pes prožívá přehnanou úzkost z odloučení – typickým příkladem je odchod majitele do práce, po němž následuje neutišitelné vytí, ničení nábytku, škrábání na dveře apod. Medikace přichází na řadu i v případech, kdy mívají chlupáči strach z hlasitých zvuků, trhají si srst, donekonečna nahánějí vlastní ocas nebo jsou dezorientovaní v důsledku stárnutí.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Revue
Reklama

Před 29 miliony let dopadl v Libyjské poušti meteorit, který vytvořil spoustu pěkného žlutého skla. Dávní zlatníci je později použili k výrobě šperků pro slavného Tutanchamona.

Vesmír

Marsovské selfie 

Rover Curiosity (anglicky „zvídavost“) přistál na Marsu 6. srpna 2012, s cílem zkoumat tamní klima i geologii a pátrat po stopách vody či živých organismů. Mise měla trvat dva roky, následně však byla prodloužena na neurčito a Curiosity pracuje dodnes. Snímek z 5. srpna 2015 jej zachycuje na úbočí hory Mount Sharp, těsně před navrtáním kamene pojmenovaného Buckskin.

Vesmír

Baron Adolf Erik Nordenskiöld označil již v 19. století Katalánský atlas za „nejobsažnější kartografické dílo 14. století“

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907