Chrt v císařském psinci: Kořistní tank Medium Mark A

03.02.2019 - Jiří Ráčil

Většinu nasazených tanků během Velké války užívaly síly Dohody. Němci sice nasadili asi dvě desítky pásových obrněnců, ale užívali také kořistní stroje. Některé pak zapůjčili ke studiu i svému spojenci

<p>Kořistní Medium Mark A pravděpodobně testovala také rakousko-uherská armáda</p><p> </p>

Kořistní Medium Mark A pravděpodobně testovala také rakousko-uherská armáda

 


Reklama

Německé císařské armádě se podařilo během roku 1918 ukořistit více než 15 tanků Medium Mark A Whippet, z nichž dva byly v provozuschopném stavu. Stroje s původním označením A220 a A249 následně putovaly do týlu, kde je noví majitelé testovali a využívali také pro cvičné účely. Kořistní tanky poskytly také výborný námět propaganděcentrálních mocností.

Výlet do Vídně

V Německu zůstaly oba zmíněné stroje až do konce války a dostaly nové označení – Beutepanzer A. Oba tanky využívaly v letech 1918–1919 také bojůvky Freikorpsu v neklidném poválečném Berlíně, nicméně A249 mezitím stihl ještě jednu zajímavou zastávku, z níž se dochovala pouze jediná fotografie.

Tank A249 ukořistila německá armáda u francouzské vesnice Bray-sur-Somme (východně od Amiensu) v březnu 1918. Obrněnec byl odeslán do Německa, kde jej tamní inženýři podrobili testům a cvičným jízdám. Podle nepublikované dobové fotografie s pózujícím rakousko-uherským četařem (Zugsführer) je patrné, že o měsíc později projevila studijní zájem i rakousko-uherská armáda, jak napovídá i text na druhé straně stručně informující o místě a datu: W.Nst.4/18. Pravděpodobně se jedná o zkratku Wiener Neustadt, duben 1918.

TIP: Nadějný britský chrt: Tank Medium Mark A Whippet 

Whippet následně putoval zpět do Německa, kde jej opatřili trámovým křížem. Po kapitulaci vilémovského císařství tank sloužil jednotkám Freikorpsu, jejichž příslušníci na pancíř domalovali velkou lebku se zkříženými kostmi. Po uklidnění situace a podepsání versailleské mírové smlouvy se A249 nakonec vrátil Britům, kteří jej pravděpodobně vyřadili a sešrotovali. Přesto některé exempláře sloužily až do konce 20. let, jako tomu bylo například v Rudé armádě. Do dnešní doby se zachovalo pouze pět kusů těchto elegantních strojů. 

  • Zdroj textu:

    I. světová

  • Zdroj fotografií: Oldphoto.info

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907