Chudoba v africké Keni: Za sexuální služby se zde platí rybami

Některé keňské ženy jsou nuceny řešit svou zoufalou finanční situaci nabízením vlastního těla – navzdory obrovskému riziku nákazy virem HIV. Pomoct se jim snaží tamní charitativní organizace

01.12.2016 - redakce 100+1



Sex za ryby neboli „jaboya“. Tak se nazývá praktika, kdy rybáři v chudé části západní Keni směňují s místními ženami své úlovky za sexuální služby. Nemajetné Keňanky si pak odnášejí okouny či sumce, které následně prodávají na trhu, aby uživily své děti. Nejen vdovy a matky samoživitelky musejí často spoléhat na vlastní tělo jako na jediný zdroj obživy. 

„Obvykle spím s jedním nebo dvěma rybáři za týden,“ říká pětatřicetiletá Lucy Odhiambová, která má doma pět hladových krků. „Jsem nucena platit za ryby sexem, protože nemám žádné jiné prostředky. Můžu tak chytit nějakou nemoc, ale nemám na výběr.“ 

AIDS představuje v této oblasti skutečně značně rozšířenou chorobu – trpí jím téměř 15 % obyvatelstva. Ženy, které praktiku „jaboya“ jednomyslně odsuzují, se však snaží problém vyřešit.

TIP: Nevěstky z Daulatdie: Sexuální pracovnice, které neměly právo na „čestný“ pohřeb

Některým se podařilo opatřit si vlastní loď a zaměstnat rybáře. Tento projekt přitom zaštiťuje místní charitativní organizace VIRED International (Victoria Institute for Research on Environment and Development) podporovaná americkými Mírovými sbory. Již devatenácti Keňankám přitom umožnil nezávislost na mužích a ochránil je před rizikem smrtelné nemoci. Dan Abuto ze zmíněné organizace doufá, že se projekt podaří postupně rozšířit a že pomůže změnit hluboce zakořeněný postoj vůči keňským ženám.

  • Zdroj textu

    viredinternational.org

  • Zdroj fotografií

    VIRED International


Další články v sekci