Čich bez nosu: Neuromorfní čip Loihi od Intelu se učí rozlišovat vůně

Vývojáři ve spolupráci s neurofyziology se snaží zjistit, zda by nám s vývojem výkonného umělého čichu nepomohla umělá inteligence

19.03.2020 - Stanislav Mihulka



Pokročilé počítače a elektronické systémy posilují naše smysly. Můžeme díky nim mít třeba nadlidský zrak nebo sluch. Pokud jde ale o čich, tam už je to mnohem obtížnější. Lidský nos není nijak zvlášť zázračně výkonný, zvláště když ho porovnáme s jinými živočichy. Stále je to ale poměrně složitý systém, který zahrnuje asi 450 různých čichových receptorů. Člověk dokáže nosem údajně rozlišit až miliony různých odérů. Pro popis pachů a vůní nám ale na rozdíl od barev či tónů chybějí správná slova.

Vývojáři společnosti Intel ve spolupráci s americkými neurofyziology specializovanými na čich zjišťují, zda by nám s vývojem výkonného umělého čichu nepomohla umělá inteligence. Zatím vyvinuli neuromorfní počítačový čip Loihi, který má celkem 130 tisíc umělých „neuronů“, pospojovaných 130 miliony umělých „synapsí“. Jejich spojení se navíc může měnit, což čipu umožňuje, aby se mohl „učit“.

TIP: Laboratoř na čipu od IBM pomůže lékařům detekovat rakovinu

Čip Loihi je nesmírně efektivní ve využívání energie. Spotřebuje asi tak tisícinu energie oproti klasickému čipu, který by mohl řešit podobné úlohy. Vývojáři připojili čip Loihi na celkem 72 chemických senzorů, které mu posílají data. V této sestavě umístili „čichový“ čip do aerodynamického tunelu, kam pouštěli 10 různých pachů. Loihi se je učil rozpoznávat a budoval si přitom vlastní „mozkové“ dráhy. Podobné neuromorfní čipy by se mohly stát základem pokročilých „elektronických nosů“.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Walden Kirsch / Intel Corporation


Další články v sekci