Cílená elektrická stimulace mozku dočasně zvyšuje vnímavost k hypnóze

Schopnost pohroužit se do hypnózy se u lidí velmi liší. Průlomová studie vědců z amerického Stanfordu přináší první věrohodnou metodu pro její dočasné zvýšení

07.01.2024 - Stanislav Mihulka



To, jak je možné někoho hypnotizovat, tedy jeho hypnotizovatelnost, se podle všeho během života člověka v dospělosti příliš nemění, stejně jako například osobnost nebo IQ. Odborníci medicíny ze Stanfordu teď ale poprvé přicházejí s postupem, který umožňuje dočasné zvýšení vnímavosti člověka vůči hypnóze.

Afik Faerman a jeho spolupracovníci zjistili, že necelé dvě minuty elektrické stimulace konkrétní oblasti v mozku mohou podstatně zesílit vnímavost dotyčného člověka k hypnóze, zhruba na dobu jedné hodiny. Zajímavý výzkum v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis Nature Mental Health.

Hypnóza v medicíně

Proč se vlastně vědci a lékaři zabývají hypnózou? „Na základě dřívějších výzkumů i praxe víme, že hypnóza představuje účinný prostředek k léčbě celé řady symptomů a chorob, především pokud jde o léčbu úzkostí, depresí a hlavně bolesti,vysvětluje Faerman. „Zároveň ale také víme, že lidé se ve vnímavosti vůči hypnóze velmi liší, a proto tento typ léčby nezabírá u každého pacienta.

Odborníci odhadují, že asi dvě třetiny dospělých jsou do jisté míry hypnotizovatelné. Asi 15 procent lidí je možné plně a hluboce zhypnotizovat. Vedoucí výzkumného týmu David Spiegel při dřívějším výzkumu pomocí pokročilých metod zobrazování mozku zjistil, že nejvíce hypnotizovatelní lidé mají zesílené funkční spojení mezi levou dorzolaterální prefrontální kůrou a dorzální anteriorní cingulární kůrou.

Badatelé provedli experiment, do něhož zapojili 80 pacientů s fibromyalgií, onemocněním, které se vyznačuje chronickou bolestí. Vybrali přitom pacienty, kteří nebyli dobře hypnotizovatelní. Polovině z nich aplikovali 800 elektrických pulzů do vybrané oblasti levé dorzolaterální prefrontální kůry. Zbytek pacientů absolvoval „placebo“ čili podobné zacházení, ale bez elektrických pulzů.

TIP: Jak funguje hypnóza? Rozhovor s předním českým hypnoterapeutem Jiřím Zíkou

Výsledky přesvědčivě potvrdily, že u pacientů s elektrickou stimulací došlo ke zvýšení hypnotizovatelnosti. Badatelé se netají radostí nad až překvapivým úspěchem experimentu. Jako prvním se jim povedlo věrohodně ovlivnit schopnost lidí být zhypnotizován, o což se lidé snaží již déle než století.


Další články v sekci