Čína chce do roku 2020 vyslat sondy na odvrácenou stranu Měsíce a na Mars

29.12.2016 - Stanislav Mihulka

Čínský kosmický program míří na Měsíc, Mars i do hloubi Sluneční soustavy

Kosmodrom Tchaj-jüan -<p>Čína má ve vesmíru pro nejbližší roky velké plány</p>
Kosmodrom Tchaj-jüan -

Čína má ve vesmíru pro nejbližší roky velké plány


Reklama

Čínské vedení se netají tím, že chystají ve vesmíru velké věci. Spojené státy a Rusko mají sice větší zkušenosti s pilotovanými lety, ale čínský vesmírný program, v němž má velké slovo armáda, je v posledních letech na vzestupu.

V roce 2003 Čína mimo jiné uskutečnila první pilotovaný vesmírný let a v roce 2013 vyslala na Měsíc první lidský stroj, který tam poprvé od sedmdesátých let měkce přistál. Podle nedávného prohlášení toho ale Čína chystá ještě daleko víc.

Odvrácená strana Měsíce i Mars

Kolem roku 2018 by se Čína chtěla stát první zemí, jejíž sonda hladce přistane na odvrácené straně Měsíce. V roce 2020 Čína hodlá vyslat svoji první sondu k Marsu. Jako první chtějí přivézt vzorky z rudé planety zpátky na Zemi, zkoumat Jupiter a jeho měsíce, řešit velké vědecké hádanky související se vznikem a vývojem Sluneční soustavy nebo pátrat po mimozemském životě.

TIP: Úspěšný start Tchien-kung 2: Čína je zase o krok blíž vlastní vesmírné stanici

Výhledově pak Čína počítá se zprovozněním trvale obydlené orbitální stanice, s pilotovanými misemi na Měsíc a se zřízením stálé základny na Měsíci. Rovněž zamýšlejí využít Měsíc i prostor mezi Zemí a Měsícem k rozvoji energetiky a průmyslu.

  • Zdroj textu:

    Phys.org / AFP

  • Zdroj fotografií: Xinhuanet / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prasata se významně podílejí na šíření řady nebezpečných virů.

Věda

Jeden z nejznámějších pohledů na Yosemitské údolí posledním denním světle. Vlevo stěna El Capitan, napravo Bridalveil Fall a za ním v pozadí Half Dome.

Příroda

Univerzita vybírala poplatky od studentů i mistrů, a kdo nepřispěl, tomu hrozila mimo jiné pokuta.

Historie

Betelgeuse na snímku soustavy radioteleskopů ALMA

Vesmír
Revue

Užitek z odpadu 

plast
stavba: silnice | kde: Nizozemsko

Plasty lze využít mimo jiné coby alternativu pro asfalt. Jejich nesporná výhoda totiž tkví v tepelné odolnosti, sahající od −40 °C do 80 °C. Vozovku z recyklátu navíc tolik neohrožují povětrnostní podmínky, a tudíž tak snadno nepodléhá erozi – oproti běžné asfaltové silnici má mít až trojnásobnou životnost. I pokládání recyklovaných cest je rychlejší, protože vznikají z předem připravených dílů, které se spojují k sobě. Komunikace se tak nebuduje měsíce, nýbrž pouhé týdny. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907