Čína opět čelí mohutným písečným a prachovým bouřím

Letošní jaro má pro velkou část Číny extrémní podobu. Zemi již dva měsíce sužují mohutné písečné bouře a hodnoty prachových částic v ovzduší překračují limity WHO až 160×

28.04.2021 - Martin ReichmanPodle údajů Národního meteorologického centra zažila Čína mezi 15. březnem a 16. dubnem nejméně čtyři mohutné písečné bouře. Jde o nejhorší bilanci za poslední dekádu. Poslední podobná událost se odehrála v neděli, kdy se oblaka písku a prachu převalila přes milionové město Čang-jie v severní provincii Kan-su. Extrémní počasí má přitom vydržet nejméně do konce týdne, přičemž v ohrožení jsou provincie Peking, Tchien-ťin, Che-pej a Šan-si i rozsáhlé autonomní oblasti Vnitřního Mongolska a Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Tyto části Číny jsou přitom domovem zhruba 200 milionů lidí.

Letošní duben přinesl podle čínských meteorologů nejvíce písečných bouří za posledních 20 let. Tou nejsilnější za poslední dekádu byla bouře z poloviny března, kdy hodnoty polétavého prachu PM10 dosáhly v šesti pekingských čtvrtích hodnoty 8 108 μg na metr krychlový. Limitem podle WHO je přitom 50 μg na metr krychlový za 24 hodin.

TIP: Peking zasáhla písečná bouře: Skutečnost je ale podle odborníků daleko horší

Částice menší než 10 μm (PM10) se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy. Menší částice mohou vstupovat přímo do plicních sklípků, proto jsou tyto částice nejnebezpečnější. 

Podle čínských odborníků je letošní extrémní jaro průvodním projevem postupujícího globálního oteplování – zvyšujících se teplot a nižších srážek, což má za následek degradaci území na pouště a polopouště a častější vznik prachových a písečných bouří.


Další články v sekci