Peking zasáhla písečná bouře: Skutečnost je ale podle odborníků daleko horší

24.03.2021 - Stanislav Mihulka

Písečné bouře nejsou pro obyvatele východní Asie ničím neznámým. To, co se ale odehrálo minulý týden, je podle odborníků daleko něco mnohem nebezpečnějšího…

<p>Celou východní Asii sužuje vzduch znečištěný ohromným množstvím částeček z mongolských pustin. Takhle vypadal čínský Peking.</p>

Celou východní Asii sužuje vzduch znečištěný ohromným množstvím částeček z mongolských pustin. Takhle vypadal čínský Peking.


Reklama

V polovině března potrápila východní Asii ohromná písečná bouře. K jejímu vzniku přispěly silné větry vanoucí z Mongolska a horko v kombinaci se suchem. Zasáhla Mongolskou plošinu, Sprašovou plošinu, Velkou čínskou nížinu i Korejský poloostrov. Celý Peking zoranžověl. Tak to alespoň prezentují média po celém světě. Podle odborníků je to ale ještě horší.

Nejde totiž o písečnou, ale o prachovou bouři. Možná to zní trochu školometsky, ale je v tom rozdíl, především s ohledem na lidské zdraví. Jde o velikost částic, které taková bouře roznáší po kraji. V případě písečné bouře jde o zrnka písku, jejichž průměr je větší než 0,06 milimetru. To je písek, jaký známe z pláže, kde nám skřípe mezi zuby, když na pláži svačíme.

TIP: Hustý smog v Číně neškodí jen lidem, ale také solárním elektrárnám

Částice v prachové bouři jsou ještě menší, lehčí a dostanou se mnohem dál. Větry je mohou unášet na vzdálenosti stovek i tisíců kilometrů. Písek je pro lidi nepříjemný, ale prach je pro lidské zdraví mnohem nebezpečnější. Platí to především pro prachové částice o velikosti menší než 10 mikrometrů. Takový prach je dost malý na to, aby pronikl hluboko do plic. Pokud jde o původ prachových bouří ve východní Asii, jsou z části dílem přírody a přispívají k nim i lidé. Odehrávají se již miliony let, obvykle v jarních měsících a přispívají k proměnám krajiny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907