Hustý smog v Číně neškodí jen lidem, ale také solárním elektrárnám

28.06.2017 - Stanislav Mihulka

Čína je v současné době lídrem v produkci solární energie. Vážnou překážkou ale může být katastrofálně znečištěný vzduch

Šanghaj -<p>Čínská metropole Šanghaj je proslulá svým smogem</p>
Šanghaj -

Čínská metropole Šanghaj je proslulá svým smogem


Reklama

Pokud jde o solární energii, tak dnes na Čínu nikdo nemá. Stal se z ní solární drak, který v roce zdvojnásobil výkon solární energetiky a nejeví žádné známky únavy.

Čína a další asijské země mají ale velký problém. Dostihlo je zanedbané životní prostředí, které teď nepříjemně zasahuje do jejich ekonomiky. Na mnoha místech Číny, Indie nebo zemí Arabského poloostrova se často vytváří hustý a dusivý smog, který kromě mnoha jiných nepříznivých důsledků také škodí solární energetice.

TIP: Extrémní smog v Číně nedávno zastavil pozemní i leteckou dopravu

Podle nové vědecké studie přicházejí solární elektrárny v Číně kvůli smogu až o závratných 25 procent svého výkonu. V průmyslových oblastech USA a západní Evropy je to přitom cca 3 až 15 procent. Vše nasvědčuje tomu, že Čína bude muset v zájmu své vlastní ekonomiky velmi zapracovat na kvalitě ovzduší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Duke University, Environmental Science & Technology Letters

  • Zdroj fotografií: Lei Han / Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907