Čína plánuje v roce 2020 vypustit opakovaně použitelný raketoplán

08.11.2017 - Stanislav Mihulka

Uspěje Čína tam, kde neprorazili Američané ani Sověti? Má šanci na úspěch její projekt raketoplánu startujícího z rozjezdové dráhy?

Čínský raketoplán - Jedna z variant čínského raketoplánu z nedávné doby
Čínský raketoplán - Jedna z variant čínského raketoplánu z nedávné doby

Reklama

V současné době existuje hned několik projektů raketoplánů, či kosmoletů, které by mohly opakovaně létat na oběžnou dráhu a vozit tam pasažéry i materiál. Mezi těmito projekty se stále častěji mluví o Číně.

Podle nedávných informací čínské státní zpravodajské agentury Sin-chua připravuje Čína na rok 2020 start podle všeho tajného raketoplánu. Čínští odborníci tvrdí, že tento raketoplán bude startovat k letu na oběžnou dráhu jako letadlo, což by bylo samozřejmě jednodušší a levnější než v případě startu rakety.

Uspěje čínský pokus s raketoplánem?

Zatím není o čínském raketoplánu známo nic bližšího. Faktem je, že doposud nikdo s takovou technologií nepřišel. Americké raketoplány Space Shuttle i nedokončený sovětský raketoplán Buran potřebovaly ke svému letu na oběžnou dráhu raketu. Snad právě Čína uspěje tam, kde se to zatím nikomu nepovedlo.

TIP: S raketoplánem Dream Chaser poletí do vesmíru experimenty zemí OSN

Na raketoplánech, které by vzlétaly jako letadlo, dnes také pracují soukromé společnosti. Například XCOR připravuje raketoplán Lynx, v současnosti ale čelí problémům s financováním. Asi nejvíce ambiciózní projekt tohoto typu je raketoplán Skylon společnosti REL, který by měl být poháněný revolučními hybridními motory SABRE.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Han et al., CALT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907