Čína a Ukrajina se společně chystají vyrábět největší letadlo světa

05.09.2016 - Stanislav Mihulka

Ohromný Antonov An-225 Mrija je jenom jeden. To by se ale teď mělo změnit


Reklama

Antonov An-225 Mrija je původně sovětský a nyní ukrajinský dopravní letoun s maximální vzletovou hmotností 640 tun. Jde o největší a také nejtěžší letadlo, jaké kdy vzlétlo.

Mriju navrhli k přepravě raketových motorů pro raketu Eněrgija a raketoplánu Buran v rámci sovětského kosmického programu. V továrně společnosti Antonov vyrobili jenom jediný stroj. Ten vzlétl 21. prosince 1988 a létá dodnes.

Společnost Antonov vyráběla ještě druhý letoun, jeho stavba byla ale přerušena po rozpadu Sovětského svazu v roce 1994. O nákup nehotového stroje projevilo zájem Rusko, ale po zhoršení vzájemných vztahů se Ukrajina domluvila s Čínou.

TIP: Čína posílá do služby AG600, největší obojživelné letadlo světa

V těchto dnech Ukrajina s Čínou uzavřeli dohodu o dokončení druhého stroje a jeho předání čínské společnosti Aerospace Industry Corporation of China. Výhledově zvažují licencovanou sériovou výrobu letadel Antonov An-225 Mrija v Číně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Anthony Noble / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907