Čína a Ukrajina se společně chystají vyrábět největší letadlo světa

05.09.2016 - Stanislav Mihulka

Ohromný Antonov An-225 Mrija je jenom jeden. To by se ale teď mělo změnit


Reklama

Antonov An-225 Mrija je původně sovětský a nyní ukrajinský dopravní letoun s maximální vzletovou hmotností 640 tun. Jde o největší a také nejtěžší letadlo, jaké kdy vzlétlo.

Mriju navrhli k přepravě raketových motorů pro raketu Eněrgija a raketoplánu Buran v rámci sovětského kosmického programu. V továrně společnosti Antonov vyrobili jenom jediný stroj. Ten vzlétl 21. prosince 1988 a létá dodnes.

Společnost Antonov vyráběla ještě druhý letoun, jeho stavba byla ale přerušena po rozpadu Sovětského svazu v roce 1994. O nákup nehotového stroje projevilo zájem Rusko, ale po zhoršení vzájemných vztahů se Ukrajina domluvila s Čínou.

TIP: Čína posílá do služby AG600, největší obojživelné letadlo světa

V těchto dnech Ukrajina s Čínou uzavřeli dohodu o dokončení druhého stroje a jeho předání čínské společnosti Aerospace Industry Corporation of China. Výhledově zvažují licencovanou sériovou výrobu letadel Antonov An-225 Mrija v Číně.

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Anthony Noble / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907