Čínská armáda představila podvodní dron, který vypadá jako ryba

Největším hitem letošní výstavy Military Expo, která se konala v čínském Pekingu tentokrát nebyly nejmodernější tanky, rakety a další potenciálně smrtící vojenská výbava. Největší pozornosti se dostalo exponátu z akvária.

27.09.2021 - Martin ReichmanBaramundi malajská (Scleropages formosus), známá také pod názvy arowana asijská nebo arowana malajská, je v jihovýchodní Asii populární rybou. „Dračí ryba“, jak se jí také říká, je kvůli nadměrnému lovu a ztrátě původního životního prostředí ohroženým druhem. Zlaté a červené formy této až 90 centimetrů velké a 17 kilogramů vážící ryby jsou v Číně symbolem štěstí a bohatství. 

Čínská společnost Boya Gongdao představila populární „dračí rybu“ na letošní výstavě Military Expo v Pekingu. Nešlo pochopitelně o živou rybu, nýbrž o hyperrealisticky vyhlížející podvodní dron, který vydrží pod vodou 6 až 8 hodin. Bionická arowana se v akváriu pohybovala velmi přirozeně a na první pohled tak nebylo znát, že jde o sofistikovaného robota, vybaveného množstvím senzorů a pokročilých technologií.

TIP: Nová verze čínského aerotaxi EHang je požárním letounem rychlé reakce

Tvůrci této neuvěřitelně realistické robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie. Vzhledem k okolnostem jejího představení, ale nelze přehlédnout ani její potenciál ve špionáži.


Další články v sekci