Čínská armáda představila podvodní dron, který vypadá jako ryba

27.09.2021 - Martin Reichman

Největším hitem letošní výstavy Military Expo, která se konala v čínském Pekingu tentokrát nebyly nejmodernější tanky, rakety a další potenciálně smrtící vojenská výbava. Největší pozornosti se dostalo exponátu z akvária.

<p>Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.</p>

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.


Reklama

Baramundi malajská (Scleropages formosus), známá také pod názvy arowana asijská nebo arowana malajská, je v jihovýchodní Asii populární rybou. „Dračí ryba“, jak se jí také říká, je kvůli nadměrnému lovu a ztrátě původního životního prostředí ohroženým druhem. Zlaté a červené formy této až 90 centimetrů velké a 17 kilogramů vážící ryby jsou v Číně symbolem štěstí a bohatství. 

Čínská společnost Boya Gongdao představila populární „dračí rybu“ na letošní výstavě Military Expo v Pekingu. Nešlo pochopitelně o živou rybu, nýbrž o hyperrealisticky vyhlížející podvodní dron, který vydrží pod vodou 6 až 8 hodin. Bionická arowana se v akváriu pohybovala velmi přirozeně a na první pohled tak nebylo znát, že jde o sofistikovaného robota, vybaveného množstvím senzorů a pokročilých technologií.

TIP: Nová verze čínského aerotaxi EHang je požárním letounem rychlé reakce

Tvůrci této neuvěřitelně realistické robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie. Vzhledem k okolnostem jejího představení, ale nelze přehlédnout ani její potenciál ve špionáži.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907