Čínská jeskyně Mo-kao ukrývala 50 tisíc unikátních svitků

08.05.2021 - Nikol Patíková

V jedné z čínských provincií se ukrývá prastarý soubor jeskynních chrámů, pocházející již ze 4. století. Jedinečný komplex vyniká bezpočtem nástěnných maleb či zdobených soch

<p>Mo-kao zahrnuje téměř pět set kaveren, jež původně sloužily k meditaci i nocování.</p>

Mo-kao zahrnuje téměř pět set kaveren, jež původně sloužily k meditaci i nocování.


Reklama

Roku 366 měl podle tradice jeden z buddhistických mnichů vizi, která ho inspirovala ke hloubení jeskyní na území současné provincie Kan-su. Dnes Mo-kao neboli Jeskyně tisíce Buddhů zahrnuje 492 kaveren, jejichž stěny na ploše 45 000 m² pokrývají malby: Zobrazují různé aspekty středověkého života, od politiky a hospodářství přes kulturu i náboženství až po způsob oblékání. Fungovaly přitom nejen coby výzdoba – při meditaci u mnichů vyvolávaly vize, jež jim měly dopomoct k osvícení. 

Ukryté po staletí

Zpočátku skalní prostory sloužily k nocování i rozjímání. Navíc se nacházely na jedné z tepajících křižovatek hedvábné stezky, takže se brzy zařadily mezi největší a nejnavštěvovanější buddhistická centra a zároveň se staly obchodní destinací.

Na počátku 11. století se však tehdejší obyvatelé rozhodli jeskyně zazdít, aby je i se všemi artefakty – včetně dvou tisíc malovaných soch – ochránili před tibetskými a muslimskými nájezdníky. Mo-kao tak zůstalo světu skryto až do roku 1900, kdy řada průzkumníků začala projevovat zájem o někdejší hedvábnou stezku a ztracená města Střední Asie. O největší objev se pak postaral mnich Wang Jüan-lu, když odkryl dnešní nejznámější součást komplexu, tzv. Knihovní jeskyni. 

Rukopisy na světle

Zmíněná kaverna chránila tzv. tun-chuangské rukopisy z 5.–11. století, na 50 tisíc svitků důležitých světských i náboženských dokumentů, včetně apokryfů, knih modliteb, konfuciánských i taoistických děl, antologií, glosářů, slovníků či kaligrafických cvičení. Kromě buddhismu je v nich zastoupen rovněž taoismus či nestoriánské křesťanství a také se v nich objevuje široké spektrum jazyků, sanskrtem a tibetštinou počínaje, starou ujgurštinou, turečtinou a dalšími konče.

TIP: Nejzajímavější jeskyně světa: Pět podzemních skvostů

Veřejnosti se jeskyně znovu otevřely až roku 1949 a dnes tam přijíždějí zástupy poutníků, mnichů i turistů. Na vlastní oči chtějí obdivovat velkolepost chrámového celku, jenž po staletí udržoval svědectví o životě ve středověké Číně. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907