Čínská mise na odvrácené straně zkoumá Měsíc do hloubky 40 metrů

03.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Modul Čchang-e 4 a rover Yutu 2 „sedí“ na dvanáctimetrové vrstvě jemného lunárního prachu.</p>

Modul Čchang-e 4 a rover Yutu 2 „sedí“ na dvanáctimetrové vrstvě jemného lunárního prachu.


Reklama

Více než rok po přistání na odvrácené straně Měsíce pokračuje čínská mise Čchang-e 4 v průzkumu. Tentokrát se díky ní odborníci mohli podívat až do hloubky 40 metrů pod měsíční povrch. Nešlo o přímý fyzický průzkum, například pomocí hloubkového vrtu, nýbrž s pomocí speciálního radaru Lunar Penetration Radar.

Tímto radarem je vybavený lunární rover mise Yutu-2, který vysílá pod povrch rádiové signály o frekvenci 500 MHz. Zkombinováním radarových dat a dalších analýz badatelé získali obrázek toho, jak vypadá podzemí na Měsíci do zmíněné hloubky 40 metrů, alespoň pokud jde o místo přistání modulu mise Čchang-e 4.

Mocná vrstva jemného prachu

Když pak následně čínští odborníci porovnali nové údaje se staršími daty předešlé lunární mise Čchang-e 3, která přistála na přivrácené straně v Moři dešťů, ukázalo se, že podzemí v oblasti mise Čchang-e 4, tedy v kráteru Von Kármán, je v porovnání s geologickými vrstvami pod Mořem deštů naprosto odlišné.

TIP: Zvláštní nález: Nefritový králík objevil na Měsíci neznámou barevnou substanci

Zdá se, že modul Čchang-e 4 přistál v místech, kde je podzemí pro rádiové vlny mnohem prostupnější. Vše nasvědčuje tomu, že pod modulem a roverem je asi 12metrová vrstva jemného měsíčního prachu, pod kterou se nacházejí vrstvy s hrubší strukturou. Odborníci se domnívají, že jde o výsledek mnoha nárazů malých meteoritů a intenzivního působení slunečního záření.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907