Čínská vesmírná stanice Nebeský palác 2 má zřejmě vážné problémy

26.06.2018 - Stanislav Mihulka

Čínská vesmírná stanice Nebeský palác 2 poklesla o 90 kilometrů. Hrozí jí konec?

<p>Prakticky totožná vesmírná stanice Nebeský palác 1</p>

Prakticky totožná vesmírná stanice Nebeský palác 1


Reklama

První čínská vesmírná stanice řady Nebeský palác (Tchien-kung), tedy Nebeský palác 1, se na jaře 2016 stala neovladatelnou a začala klesat k Zemi. Nakonec v noci na 2. dubna do značné míry shořela v atmosféře a zbytky stanice bezpečně dopadly do jižního Pacifiku.

Podle amerických odborníků a Strategického velení USSTRATCOM je teď ale v potížích i Nebeský palác 2, který je prakticky stejné konstrukce. Ten hostil čínské astronauty během podzimu 2016 a od té doby obíhal Zemi nevyužitý.

Jaký bude osud Nebeského paláce 2?

Podle dostupných údajů Nebeský palác 2 neočekávaně klesl se svoji oběžnou dráhou o zhruba 90 kilometrů, takže teď obíhá planetu přibližně 290 kilometrů nad povrchem. Čínská agentura China Manned Space Engineering Office (CMSE) prozatím mlčí a nijak snížení oběžné dráhy Nebeského paláce 2 nekomentuje.

TIP: Žádné drama: Zbytky čínské stanice skončily bezpečně v Tichém oceánu

Odborníci jsou přesvědčeni, že se Čína snaží vyhnout ostudě a nepříznivé medializaci, která doprovázela zkázu Nebeského paláce 1. Je tedy možné, že sestup Nebeského paláce 2 plánovali a chystají se stanici nechat zaniknout v atmosféře kontrolovaným způsobem. Jak je to ve skutečnosti, to ukáží další týdny a měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CMSE

  • Zdroj fotografií: SpaceNews

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907