Vědecké poznání na vlastní kůži: Biolog se nechal zasáhnout elektrickým úhořem

20.09.2017 - Stanislav Mihulka

Při experimentech musí vědci občas doslova nastavit vlastní kůži

Elektrický úhoř -<p>Experimentování s paúhořem elektrickým</p>
Elektrický úhoř -

Experimentování s paúhořem elektrickým


Reklama

Věda to nejsou jenom bílé pláště, ochranné brýle, přilby a plastové rukavice. Někdy je nutné pustit se do experimentu doslova na vlastní kůži. Nedávno to udělal i biolog Kenneth Catania z Vanderbiltovy univerzity.

Rozhodl se vystavit své tělo elektrickým ranám od paúhoře elektrického. Nebylo to samozřejmě jen tak pro nic za nic, Badatel zkoumal působení elektrického výboje a také proudění elektřiny. Cataniův výzkum poté zveřejnil velmi slušný vědecký časopis.

TIP: Bolestivý experiment prozradil, která část mužského těla je nejcitlivější na žihadla

Catania na vlastní kůži ověřil, že zásah výbojem elektrického úhoře bolí jako čert. Člověk to obvykle přežije, je to ale pořádně nepříjemná zkušenost, která prakticky každého odradí od toho, aby se k nebezpečné rybě znovu přibližoval.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vanderbilt University, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Vanderbilt University, Current Biology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907