Co je to cyklus saros? Souvisí nějak s cyklem sluneční aktivity?

30.04.2022 - Michal Švanda

Aktivita Slunce stoupá a klesá v pravidelných zhruba jedenáctiletých intervalech. Není to ale jediný cyklus v němž figuruje naše mateřská hvězda.


Reklama

Sluneční aktivita znamená výsledek neustálého přetváření magnetických polí v centru naší hvězdy turbulencí horkého plazmatu ve vnějších vrstvách nitra. Popsaný proces je z nejrůznějších důvodů cyklický a průměrně trvá 11,2 roku. Ovšem některé byly dlouhé i 7,5 roku a jiné naopak víc než 14 let. Nelze proto mluvit o přesné periodě, neboť ji ovlivňují náhodné procesy.

TIP: Tajemství úplného zatmění Měsíce

Naproti tomu saros trvá 6 585,3 dne – tedy 18 let, 10 až 12 dní podle počtu přestupných roků a 8 hodin – a jde o cyklus, po němž se opakují sluneční zatmění. Jeho délku proto neurčují vlastnosti Slunce, nýbrž oběžné dráhy Měsíce. Aby nastalo sluneční zatmění, musí se náš souputník nacházet v novu a současně v uzlu své dráhy, tedy na spojnici Slunce–Země. Uvedené dva úkazy se odehrávají v různě dlouhých cyklech, a je tudíž zapotřebí 223 novů a 242 průchodů uzlem, aby se geometrická situace zopakovala – což odpovídá periodě saros, kterou znali již staří Chaldejci. Periodu saros a cykly sluneční aktivity tak nepojí žádná souvislost.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907