Co je to cyklus saros? Souvisí nějak s cyklem sluneční aktivity?

Aktivita Slunce stoupá a klesá v pravidelných zhruba jedenáctiletých intervalech. Není to ale jediný cyklus v němž figuruje naše mateřská hvězda.

30.04.2022 - Michal ŠvandaSluneční aktivita znamená výsledek neustálého přetváření magnetických polí v centru naší hvězdy turbulencí horkého plazmatu ve vnějších vrstvách nitra. Popsaný proces je z nejrůznějších důvodů cyklický a průměrně trvá 11,2 roku. Ovšem některé byly dlouhé i 7,5 roku a jiné naopak víc než 14 let. Nelze proto mluvit o přesné periodě, neboť ji ovlivňují náhodné procesy.

TIP: Tajemství úplného zatmění Měsíce

Naproti tomu saros trvá 6 585,3 dne – tedy 18 let, 10 až 12 dní podle počtu přestupných roků a 8 hodin – a jde o cyklus, po němž se opakují sluneční zatmění. Jeho délku proto neurčují vlastnosti Slunce, nýbrž oběžné dráhy Měsíce. Aby nastalo sluneční zatmění, musí se náš souputník nacházet v novu a současně v uzlu své dráhy, tedy na spojnici Slunce–Země. Uvedené dva úkazy se odehrávají v různě dlouhých cyklech, a je tudíž zapotřebí 223 novů a 242 průchodů uzlem, aby se geometrická situace zopakovala – což odpovídá periodě saros, kterou znali již staří Chaldejci. Periodu saros a cykly sluneční aktivity tak nepojí žádná souvislost.


Další články v sekci