Co jsem to jenom chtěl? Proč při průchodu dveřmi tak často zapomínáme?

09.01.2022 - Barbora Jelínková


Reklama

Většina z nás někdy zažila, že jsme při přecházení z jedné místnosti do druhé zapomněli, proč jsme tam vlastně šli. Psychologové hovoří o tzv. efektu dveří a jedná se o zcela přirozený mechanismus: Mozek se v reakci na změnu prostředí snaží přizpůsobit nové situaci tím, že předchozí údaje vymaže. Obvykle se tak děje ve chvíli, kdy jsme velice zaneprázdněni a zároveň se najednou ocitneme v relativně odlišném místě – kupříkladu pokud se přesuneme z obýváku na zahradu.

TIP: Zákon zachování myšlenky: Co „udělá“ mozek s myšlenkami, které potlačíme?

Experimentálně ověřil efekt průchodu dveřmi v roce 2011 profesor Gabriel Radvansky z americké University of Notre Dame. Radvansky nechal ve virtuálním a reálném prostředí dobrovolníky plnit jednoduché úkoly – měli si například zapamatovat předmět ležící v místnosti nebo jej vyměnit za jiný. Ukázalo se, že schopnost vzpomenout si na daný úkol byla výrazně nižší, pokud testované subjekty musely projít dveřmi (lhostejno zda virtuálními, nebo reálnými).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907