Zákon zachování myšlenky: Co „udělá“ mozek s myšlenkami, které potlačíme?

15.12.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Australští vědci v nedávném výzkumu využili skeny mozku a myšlenkové algoritmy, aby rozluštili, jakým způsobem naše mysl různé ideje potlačuje. Patnácti lidem předložili jednoduché obrazy jako zelenou brokolici nebo červené jablko, načež se dobrovolníci měli snažit si je nepředstavit. Během testu u nich výzkumníci pomocí magnetické rezonance skenovali mozkovou aktivitu. Po dvanácti vteřinách byli účastníci dotázáni, zda se jim podařilo myšlenku potlačit – a přestože většina uvedla, že vizuální obraz upozadili, skeny tvrdily opak: Levá část mozku si dál představovala zmíněné objekty, zatímco pravá se zaobírala jejich potlačením

TIP: Spočítáno! Kolik myšlenek napadne průměrného člověka za jeden den?

Podle výzkumu tak myšlenka, kterou se snažíme vytěsnit, zůstává v mozkové aktivitě stále přítomná. Může za to zraková kůra, část našeho klíčového orgánu odpovědná za představivost: Sledované objekty tudíž mozek dál zpracovává, aniž bychom si to uvědomovali.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907