Zákon zachování myšlenky: Co „udělá“ mozek s myšlenkami, které potlačíme?

15.12.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Australští vědci v nedávném výzkumu využili skeny mozku a myšlenkové algoritmy, aby rozluštili, jakým způsobem naše mysl různé ideje potlačuje. Patnácti lidem předložili jednoduché obrazy jako zelenou brokolici nebo červené jablko, načež se dobrovolníci měli snažit si je nepředstavit. Během testu u nich výzkumníci pomocí magnetické rezonance skenovali mozkovou aktivitu. Po dvanácti vteřinách byli účastníci dotázáni, zda se jim podařilo myšlenku potlačit – a přestože většina uvedla, že vizuální obraz upozadili, skeny tvrdily opak: Levá část mozku si dál představovala zmíněné objekty, zatímco pravá se zaobírala jejich potlačením

TIP: Spočítáno! Kolik myšlenek napadne průměrného člověka za jeden den?

Podle výzkumu tak myšlenka, kterou se snažíme vytěsnit, zůstává v mozkové aktivitě stále přítomná. Může za to zraková kůra, část našeho klíčového orgánu odpovědná za představivost: Sledované objekty tudíž mozek dál zpracovává, aniž bychom si to uvědomovali.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907