Spočítáno! Kolik myšlenek napadne průměrného člověka za jeden den?

20.07.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Vědci dovedou počítat myšlenky v mozku pomocí zobrazovaní magnetickou rezonancí.</p>

Vědci dovedou počítat myšlenky v mozku pomocí zobrazovaní magnetickou rezonancí.


Reklama

Tým psychologů kanadské Queen's University přišel na nový způsob, jak rozpoznat jednotlivé myšlenky v mozku. S jeho pomocí pak badatelé odhadli, kolik myšlenek v průměru napadne člověka za den. Badatelé došli k závěru, že průměrný člověk má během průměrného dne zhruba 6 200 myšlenek.

Jordan Poppenk a jeho spolupracovníci objevili specifické vzorce aktivity v mozku, které jsou patrné na funkční magnetické rezonanci, a které se vyskytují ve chvíli, kdy mozek přechází z jedné myšlenky na druhou. Díky tomuto objevu pak mohli počítat jednotlivé myšlenky, které se lidem objevovaly v mozku během dne.

Výsledné číslo je pochopitelně třeba brát s jistou rezervou – samotné myšlenky jsou obtížně uchopitelné a rozlišitelné, takže pro psychology bylo obtížné odhadovat jejich počet.

TIP: Jak zkoumat sociální vztahy v mozku? Magnetickou rezonancí pro dva

Nová metoda počítání myšlenek má své limity. Ne vždy je možné rozlišit jednotlivé myšlenky a aktivita v mozku se může mezi různými lidmi do značné míry lišit. Přesto jde o slibný výzkum, na který by teď mohly navázat další podobné projekty. Bylo by například velmi zajímavé sledovat, jak se mění intenzita uvažování u lidí v různých situacích, například při stresu anebo pod vlivem různých drog.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907