Spočítáno! Kolik myšlenek napadne průměrného člověka za jeden den?

20.07.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Vědci dovedou počítat myšlenky v mozku pomocí zobrazovaní magnetickou rezonancí.</p>

Vědci dovedou počítat myšlenky v mozku pomocí zobrazovaní magnetickou rezonancí.


Reklama

Tým psychologů kanadské Queen's University přišel na nový způsob, jak rozpoznat jednotlivé myšlenky v mozku. S jeho pomocí pak badatelé odhadli, kolik myšlenek v průměru napadne člověka za den. Badatelé došli k závěru, že průměrný člověk má během průměrného dne zhruba 6 200 myšlenek.

Jordan Poppenk a jeho spolupracovníci objevili specifické vzorce aktivity v mozku, které jsou patrné na funkční magnetické rezonanci, a které se vyskytují ve chvíli, kdy mozek přechází z jedné myšlenky na druhou. Díky tomuto objevu pak mohli počítat jednotlivé myšlenky, které se lidem objevovaly v mozku během dne.

Výsledné číslo je pochopitelně třeba brát s jistou rezervou – samotné myšlenky jsou obtížně uchopitelné a rozlišitelné, takže pro psychology bylo obtížné odhadovat jejich počet.

TIP: Jak zkoumat sociální vztahy v mozku? Magnetickou rezonancí pro dva

Nová metoda počítání myšlenek má své limity. Ne vždy je možné rozlišit jednotlivé myšlenky a aktivita v mozku se může mezi různými lidmi do značné míry lišit. Přesto jde o slibný výzkum, na který by teď mohly navázat další podobné projekty. Bylo by například velmi zajímavé sledovat, jak se mění intenzita uvažování u lidí v různých situacích, například při stresu anebo pod vlivem různých drog.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907