Spočítáno! Kolik myšlenek napadne průměrného člověka za jeden den?

20.07.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Vědci dovedou počítat myšlenky v mozku pomocí zobrazovaní magnetickou rezonancí.</p>

Vědci dovedou počítat myšlenky v mozku pomocí zobrazovaní magnetickou rezonancí.


Reklama

Tým psychologů kanadské Queen's University přišel na nový způsob, jak rozpoznat jednotlivé myšlenky v mozku. S jeho pomocí pak badatelé odhadli, kolik myšlenek v průměru napadne člověka za den. Badatelé došli k závěru, že průměrný člověk má během průměrného dne zhruba 6 200 myšlenek.

Jordan Poppenk a jeho spolupracovníci objevili specifické vzorce aktivity v mozku, které jsou patrné na funkční magnetické rezonanci, a které se vyskytují ve chvíli, kdy mozek přechází z jedné myšlenky na druhou. Díky tomuto objevu pak mohli počítat jednotlivé myšlenky, které se lidem objevovaly v mozku během dne.

Výsledné číslo je pochopitelně třeba brát s jistou rezervou – samotné myšlenky jsou obtížně uchopitelné a rozlišitelné, takže pro psychology bylo obtížné odhadovat jejich počet.

TIP: Jak zkoumat sociální vztahy v mozku? Magnetickou rezonancí pro dva

Nová metoda počítání myšlenek má své limity. Ne vždy je možné rozlišit jednotlivé myšlenky a aktivita v mozku se může mezi různými lidmi do značné míry lišit. Přesto jde o slibný výzkum, na který by teď mohly navázat další podobné projekty. Bylo by například velmi zajímavé sledovat, jak se mění intenzita uvažování u lidí v různých situacích, například při stresu anebo pod vlivem různých drog.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907