Jak zkoumat sociální vztahy v mozku? Magnetickou rezonancí pro dva

13.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nové přístroje umožní prožít snímkování mozku magnetickou rezonancí dvěma lidem zároveň

<p>Magnetická rezonance pro dva</p>

Magnetická rezonance pro dva


Reklama

Při výzkumu lidského mozku i našeho myšlení je velmi užitečná magnetická rezonance a příbuzné metody, s jejichž pomocí je možné zobrazit vnitřní strukturu mozku i jeho aktivitu. Odborníci by rádi využívali magnetickou rezonanci i při výzkumu sociálního jednání a vztahů. Má to ale háček.

Kdo kdy zažil vyšetření na magnetické rezonanci, tak jistě ví, že je to jako vlézt do malé temné jeskyně. Přístroj hučí, člověku běhají hlavou různé myšlenky a na nějaké sociální vztahy má jen těžko náladu. Vědci se ale nehodlají vzdát. Hned dva výzkumné týmy, americký a finský, v tuto chvíli nezávisle na sobě vyvíjejí speciální zařízení s magnetickou rezonancí pro dvě osoby.

TIP: Umělá inteligence usnadní pacientům snímkování magnetickou rezonancí

Magnetická rezonance mozku nejspíš nebude nic moc příjemného ani ve dvou. Vědci si ale od nových přístrojů slibují velmi cenné údaje o fungování lidského mozku a myšlení během sociálních vztahů mezi lidmi. Chtějí sledovat, co se děje v mozku při různých výrazech tváře v dialogu, během očního kontaktu nebo když se dva lidé navzájem dotknou.

 

  • Zdroj textu:

    Science

  • Zdroj fotografií: Ray Lee

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907