Jak zkoumat sociální vztahy v mozku? Magnetickou rezonancí pro dva

13.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nové přístroje umožní prožít snímkování mozku magnetickou rezonancí dvěma lidem zároveň

<p>Magnetická rezonance pro dva</p>

Magnetická rezonance pro dva


Reklama

Při výzkumu lidského mozku i našeho myšlení je velmi užitečná magnetická rezonance a příbuzné metody, s jejichž pomocí je možné zobrazit vnitřní strukturu mozku i jeho aktivitu. Odborníci by rádi využívali magnetickou rezonanci i při výzkumu sociálního jednání a vztahů. Má to ale háček.

Kdo kdy zažil vyšetření na magnetické rezonanci, tak jistě ví, že je to jako vlézt do malé temné jeskyně. Přístroj hučí, člověku běhají hlavou různé myšlenky a na nějaké sociální vztahy má jen těžko náladu. Vědci se ale nehodlají vzdát. Hned dva výzkumné týmy, americký a finský, v tuto chvíli nezávisle na sobě vyvíjejí speciální zařízení s magnetickou rezonancí pro dvě osoby.

TIP: Umělá inteligence usnadní pacientům snímkování magnetickou rezonancí

Magnetická rezonance mozku nejspíš nebude nic moc příjemného ani ve dvou. Vědci si ale od nových přístrojů slibují velmi cenné údaje o fungování lidského mozku a myšlení během sociálních vztahů mezi lidmi. Chtějí sledovat, co se děje v mozku při různých výrazech tváře v dialogu, během očního kontaktu nebo když se dva lidé navzájem dotknou.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science

  • Zdroj fotografií: Ray Lee

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907