Co pohání vulkanickou aktivitu Jupiterova měsíce Io?

08.01.2022 - Michal Švanda

Jupiterův průvodce Io představuje bezpochyby geologicky nejaktivnější těleso ve Sluneční soustavě. Co pohání jeho vulkanickou aktivitu?


Reklama

Už při průletech sond Voyager na přelomu 70. a 80. let bylo zřejmé, že na povrchu Jupiterova měsíce Io prakticky neexistuje oblast nezasažená aktivním vulkanismem. Na přirozeném satelitu, který lze rozměrově srovnat s Měsícem, současně soptí okolo 400 vulkánů. Na detailních snímcích z kosmických sond tak Io připomíná obří barevnou pizzu, přičemž hnací látku vulkanismu představuje síra a její sloučeniny. 

TIP: Proč je Jupiterův měsíc Io plný sopek, které tryskají až 500 km nad povrch?

Kde se však bere energie pro divoké představení? Ve slapovém působení Jupitera. Souputník je na své oběžné dráze uzamčen v rezonanci s dalšími satelity obří planety. Jeho nitro neustále deformuje slapová vlna – tamní slapová síla je 20 000krát větší než obdobné působení Měsíce na Zemi, vyvolávající příliv a odliv. Vnitřní tření v podpovrchových horninách pak generuje energetický tok v řádu 10¹⁴ W, který pohání neutuchající vulkanismus. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907