Co prozradil dlouho ztracený kousek kamene ze Stonehenge?

06.08.2021 - Stanislav Mihulka

Hornina, ze které je postavené Stonehenge, obsahuje části materiálu starého 1,6 až 1 miliardu let

<p>Kameny Stonehenge</p>

Kameny Stonehenge


Reklama

Legendární prehistorický komplex Stonehenge na Salisburské pláni v jižní Anglii není jen archeologickým nalezištěm. Je to zhruba 5 tisíc let stará britská kulturní ikona, kterou vlastní Koruna a chrání ji řada britských i mezinárodních zákonů a úmluv. Pro samotné Stonehenge je to samozřejmě dobře, ale vědcům taková přísná ochrana pochopitelně ztěžuje výzkum. Někdy pomůže šťastná náhoda.

Příznivou souhrou okolností došlo před časem k tomu, že se badatelé dostali ke kusu Stonehenge, který zmizel před 60 lety. V roce 1958 se jistý Robert Phillips podílel na restauraci Stonehenge. V rámci tehdejších prací vyvrtal z kamene č. 58 vzorek horniny válcovitého tvaru. Časem emigroval do USA a vzorek ze Stonehenge si odvezl s sebou.

Unikátní příležitost k výzkumu

V roce 2018 byl tento kus Stonehenge navrácen a badatelům se naskytla jedinečná šance provést analýzy horniny, která tvoří zmíněný kámen ze Stonehenge. V dnešní době přitom není díky přísné ochraně možné takový vzorek legální cestou získat. David Nash z britské University of Brighton a jeho tým mohli zmíněný vzorek proskenovat výpočetní tomografií, prozkoumat různými mikroskopy a analyzovat jeho strukturu a chemické složení.

TIP: Záhada rozluštěna: Archeologové vystopovali původ balvanů ze Stonehenge

Analýzy ztraceného a opět nalezeného vzorku kamene č. 58 ukázaly, že ho z 99,7 procent tvoří křemen. Hornina vznikla z písků uložených ve starších třetihorách. Detailní analýzy izotopů neodymu prozradily, že část zrn zkoumaného materiálu pochází z hornin rozrušených během druhohor. Některá zrna byla dokonce ještě starší a vznikla před 1,6 až 1 miliardou let.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907