Co prozradil dlouho ztracený kousek kamene ze Stonehenge?

06.08.2021 - Stanislav Mihulka

Hornina, ze které je postavené Stonehenge, obsahuje části materiálu starého 1,6 až 1 miliardu let

<p>Kameny Stonehenge</p>

Kameny Stonehenge


Reklama

Legendární prehistorický komplex Stonehenge na Salisburské pláni v jižní Anglii není jen archeologickým nalezištěm. Je to zhruba 5 tisíc let stará britská kulturní ikona, kterou vlastní Koruna a chrání ji řada britských i mezinárodních zákonů a úmluv. Pro samotné Stonehenge je to samozřejmě dobře, ale vědcům taková přísná ochrana pochopitelně ztěžuje výzkum. Někdy pomůže šťastná náhoda.

Příznivou souhrou okolností došlo před časem k tomu, že se badatelé dostali ke kusu Stonehenge, který zmizel před 60 lety. V roce 1958 se jistý Robert Phillips podílel na restauraci Stonehenge. V rámci tehdejších prací vyvrtal z kamene č. 58 vzorek horniny válcovitého tvaru. Časem emigroval do USA a vzorek ze Stonehenge si odvezl s sebou.

Unikátní příležitost k výzkumu

V roce 2018 byl tento kus Stonehenge navrácen a badatelům se naskytla jedinečná šance provést analýzy horniny, která tvoří zmíněný kámen ze Stonehenge. V dnešní době přitom není díky přísné ochraně možné takový vzorek legální cestou získat. David Nash z britské University of Brighton a jeho tým mohli zmíněný vzorek proskenovat výpočetní tomografií, prozkoumat různými mikroskopy a analyzovat jeho strukturu a chemické složení.

TIP: Záhada rozluštěna: Archeologové vystopovali původ balvanů ze Stonehenge

Analýzy ztraceného a opět nalezeného vzorku kamene č. 58 ukázaly, že ho z 99,7 procent tvoří křemen. Hornina vznikla z písků uložených ve starších třetihorách. Detailní analýzy izotopů neodymu prozradily, že část zrn zkoumaného materiálu pochází z hornin rozrušených během druhohor. Některá zrna byla dokonce ještě starší a vznikla před 1,6 až 1 miliardou let.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907