Co prozradila analýza kosterních pozůstatků o hygieně obyvatel Británie?

27.04.2022 - Stanislav Mihulka

V oblasti hygieny přinesli Římané do Británie velký pokrok. Na zdraví obyvatel ostrova to ale zřejmě nemělo valný vliv.


Reklama

Parazitičtí červi jsou nepříjemnými souputníky lidstva od nepaměti. V dnešních rozvinutých státech jsou vzácností, ale v minulosti to bývalo úplně jiné. Na rozdíl od jiných chorob a zdravotních problémů máme o promořenosti červy mnoho údajů od archeologů. Vajíčka těchto parazitů bývají velmi odolná a lze je nalézt i po dlouhých staletích.

Adrian Smith z britské Oxfordské univerzity a jeho spolupracovníci zkoumali, jak byla parazitickými červy prolezlá Británie v různých obdobích své historie, od pravěku až po průmyslovou revoluci. Badatelé prostudovali vzorky půdy u celkem 464 kosterních pozůstatků, které byly pohřbeny na 17 místech ve Velké Británii. Ukázalo se, že více než čtvrtina z těchto vzorků obsahuje stopy infekce parazitickými červy.

Promořené ostrovy 

Nálezy červů u našich předků nevypovídají jen o jejich zdravotním stavu. Jsou rovněž pozoruhodnou zprávou o sociální situaci dotyčné osoby. Například objevení škrkavek (Ascaris) nebo tenkohlavců (Trichuris) svědčí o špatné hygieně, zatímco nálezy tasemnic (Taenia) či škulovců (Diphyllobothrium) ukazují na dobrou dostupnost masa, spojenou s nedostatky v jeho přípravě. 

Výsledky výzkumu přinesly překvapení. Nejvíce parazitických červů měli lidé v Británii během římského období a během pozdního středověku. Zatímco středověk si na přílišné hygieně nezakládal, dobu římské kolonizace by nejpíše hádal málokdo, protože Římané přicházeli s řadou praktických vynálezů, které rozhodně zlepšovaly hygienické poměry. Zdá se ale, římská hygiena nechránila před parazity tak, jak jsme si mysleli. Důvodem by mohlo být používání obsahu veřejných latrín ke hnojení polí, což zřejmě vedlo k neustálému přenosu parazitů na nové a nové hostitele.

TIP: Průzkum 200 let staré kadibudky odhalil, že i bohatí lidé byli prolezlí parazity

Zajímavé informace přinesla studie také o dalším časovém období – průmyslovém věku. Vědci zjistili, že zatímco v Oxfordu a Birminghamu se parazitičtí červi v lidském těle vyskytovali jen velmi málo, Londýn byl v tomto směru mnohem promořenější. Badatelé to připisují hlavně stísněnému městskému prostředí a bídné hygieně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907