Co prozradila analýza kosterních pozůstatků o hygieně obyvatel Británie?

27.04.2022 - Stanislav Mihulka

V oblasti hygieny přinesli Římané do Británie velký pokrok. Na zdraví obyvatel ostrova to ale zřejmě nemělo valný vliv.


Reklama

Parazitičtí červi jsou nepříjemnými souputníky lidstva od nepaměti. V dnešních rozvinutých státech jsou vzácností, ale v minulosti to bývalo úplně jiné. Na rozdíl od jiných chorob a zdravotních problémů máme o promořenosti červy mnoho údajů od archeologů. Vajíčka těchto parazitů bývají velmi odolná a lze je nalézt i po dlouhých staletích.

Adrian Smith z britské Oxfordské univerzity a jeho spolupracovníci zkoumali, jak byla parazitickými červy prolezlá Británie v různých obdobích své historie, od pravěku až po průmyslovou revoluci. Badatelé prostudovali vzorky půdy u celkem 464 kosterních pozůstatků, které byly pohřbeny na 17 místech ve Velké Británii. Ukázalo se, že více než čtvrtina z těchto vzorků obsahuje stopy infekce parazitickými červy.

Promořené ostrovy 

Nálezy červů u našich předků nevypovídají jen o jejich zdravotním stavu. Jsou rovněž pozoruhodnou zprávou o sociální situaci dotyčné osoby. Například objevení škrkavek (Ascaris) nebo tenkohlavců (Trichuris) svědčí o špatné hygieně, zatímco nálezy tasemnic (Taenia) či škulovců (Diphyllobothrium) ukazují na dobrou dostupnost masa, spojenou s nedostatky v jeho přípravě. 

Výsledky výzkumu přinesly překvapení. Nejvíce parazitických červů měli lidé v Británii během římského období a během pozdního středověku. Zatímco středověk si na přílišné hygieně nezakládal, dobu římské kolonizace by nejpíše hádal málokdo, protože Římané přicházeli s řadou praktických vynálezů, které rozhodně zlepšovaly hygienické poměry. Zdá se ale, římská hygiena nechránila před parazity tak, jak jsme si mysleli. Důvodem by mohlo být používání obsahu veřejných latrín ke hnojení polí, což zřejmě vedlo k neustálému přenosu parazitů na nové a nové hostitele.

TIP: Průzkum 200 let staré kadibudky odhalil, že i bohatí lidé byli prolezlí parazity

Zajímavé informace přinesla studie také o dalším časovém období – průmyslovém věku. Vědci zjistili, že zatímco v Oxfordu a Birminghamu se parazitičtí červi v lidském těle vyskytovali jen velmi málo, Londýn byl v tomto směru mnohem promořenější. Badatelé to připisují hlavně stísněnému městskému prostředí a bídné hygieně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907