Co by se stalo, kdyby se Země naráz přestala otáčet?

07.04.2022 - Barbora Jelínková

Fakt, že se Země otáčí kolem své osy, považujeme za samozřejmost. Co by se ale stalo, kdyby se rotace naší planety zastavila?


Reklama

Země se otáčí kolem vlastní osy východním směrem, a přestože naše smysly nedokážou její rotaci zaznamenat, odehrává se ohromnou rychlostí, s maximem necelých 1 700 kilometrů v hodině v rovníkových oblastech. Kdyby se tedy zeměkoule náhle zastavila, všechny objekty na povrchu by setrvačností pokračovaly prudce k východu. Například „uvolněné“ skály by pak v oceánech způsobovaly vlny tsunami a masa atmosféry proudící dál by dokázala zdevastovat celé krajiny

TIP: Planetární závody: Jak rychle se točí planety ve Sluneční soustavě?

Otáčení planety také vyvolává odstředivou sílu, v jejímž důsledku vzniká vydutí na rovníku, potažmo zploštění na pólech. Stačilo by tudíž i pouhé zpomalení rotace a obří objem vody soustředěný kolem rovníku by se převalil k pólům. Cestou by zaplavil naprostou většinu souší, zatímco část dna obepínající Zemi přibližně uprostřed by naopak vystoupila nad hladinu a utvořila nový světadíl.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907