Československá vojenská vyznamenání (4): Medaile Za chrabrost

02.06.2016 - Josef Turek

Pro ty, jež vykázali na bojišti mimořánou statečnost před nepřítelem, byla určena Československá medaile Za chrabrost


Reklama

První čs. vojenská vyznamenání druhé světové války nechala vytvořit exilová vláda již 20. prosince 1940. Vedle již zmíněného Československého válečného kříže 1939 vznikla i Československá medaile za chrabrost.

Československá medaile Za chrabrost 

Byla zřízena „jako viditelné vyznamenání těm, kteří prokázali činem osobní statečnost před nepřítelem na bojišti vnitřním nebo zahraničním“. Výtvarný návrh medaile byl proveden J. Králem a vyznamenání tvoří bronzová medaile o průměru 33 mm, která na averzu nese hlavu lva zobrazenou z levé strany, hledící vpravo. Středem hlavy je položen meč hrotem vzhůru, přes čepel meče je položena páska s nápisem „ZA CHRABROST“.


Historie Československých vojenských vyznamenání (1940-1945)


Dolní okraj medaile je ozdoben symetricky dvěma lipovými ratolestmi. Na pravé straně je mezi lipovou ratolestí a hlavou lva umístěno trojvrší s patriarším křížem. Reverz medaile nese nápis ve třech řádcích: PRAVDA VÍTĚZÍ 1939, plocha reverzu je ozdobena symetricky položenými lipovými ratolestmi. Medaile je opatřena pevným kulatým ouškem, do nějž je volně zanýtováno raménko stuhy tvořené vidlicovitě položenými čtyřmi jednostrannými lipovými lístky.

Stuha je 40 mm široká, tmavě modrá, nesoucí uprostřed 9 mm široký bílý pruh přeťatý v polovině dvěma červenými proužky o šíři 2,5 mm, které jsou od modré plochy odděleny 1 mm širokým pruhem bílé barvy, okraj stuhy je začištěn bíle. Každé další udělení je označeno bronzovou lipovou ratolestí položenou na stuze. Stejně jako u Čs. válečného kříže 1939 rozeznáváme celkem čtyři vydání, opět sběratelsky velmi vyhledávané jsou obě varianty válečného londýnského vydání.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE září 2015

  • Zdroj fotografií: sbírka VHÚ Praha

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907