Československá vojenská vyznamenání (4): Medaile Za chrabrost

02.06.2016 - Josef Turek

Pro ty, jež vykázali na bojišti mimořánou statečnost před nepřítelem, byla určena Československá medaile Za chrabrost


Reklama

První čs. vojenská vyznamenání druhé světové války nechala vytvořit exilová vláda již 20. prosince 1940. Vedle již zmíněného Československého válečného kříže 1939 vznikla i Československá medaile za chrabrost.

Československá medaile Za chrabrost 

Byla zřízena „jako viditelné vyznamenání těm, kteří prokázali činem osobní statečnost před nepřítelem na bojišti vnitřním nebo zahraničním“. Výtvarný návrh medaile byl proveden J. Králem a vyznamenání tvoří bronzová medaile o průměru 33 mm, která na averzu nese hlavu lva zobrazenou z levé strany, hledící vpravo. Středem hlavy je položen meč hrotem vzhůru, přes čepel meče je položena páska s nápisem „ZA CHRABROST“.


Historie Československých vojenských vyznamenání (1940-1945)


Dolní okraj medaile je ozdoben symetricky dvěma lipovými ratolestmi. Na pravé straně je mezi lipovou ratolestí a hlavou lva umístěno trojvrší s patriarším křížem. Reverz medaile nese nápis ve třech řádcích: PRAVDA VÍTĚZÍ 1939, plocha reverzu je ozdobena symetricky položenými lipovými ratolestmi. Medaile je opatřena pevným kulatým ouškem, do nějž je volně zanýtováno raménko stuhy tvořené vidlicovitě položenými čtyřmi jednostrannými lipovými lístky.

Stuha je 40 mm široká, tmavě modrá, nesoucí uprostřed 9 mm široký bílý pruh přeťatý v polovině dvěma červenými proužky o šíři 2,5 mm, které jsou od modré plochy odděleny 1 mm širokým pruhem bílé barvy, okraj stuhy je začištěn bíle. Každé další udělení je označeno bronzovou lipovou ratolestí položenou na stuze. Stejně jako u Čs. válečného kříže 1939 rozeznáváme celkem čtyři vydání, opět sběratelsky velmi vyhledávané jsou obě varianty válečného londýnského vydání.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE září 2015

  • Zdroj fotografií: sbírka VHÚ PrahaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Hubbleův vesmírný dalekohled, jak jej zachytil jeden z astronautů raketoplánu Atlantis, během poslední servisní mise 19. května 2009. (foto NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Fanjingshania renovata ze spodního siluru, je nejstarší skvěle zachovalou fosilií čelistnatce. (ilustrace: ‪Chinese Academy of Sciences, Heming ZhangCC BY 4.0)

Věda

Důstojníci a mužstvo XV. armádního sboru na společné fotografii, Halič 15. srpen 1916. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info - se souhlasem k publikování)

Válka

Hříva na krku odlišuje tapíra jihoamerického (Tapirus terrestris) od ostatních druhů tapírů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Benito Mussolini oslovil primitivnější část populace fascinovanou násilím, okouzloval ale i intelektuály. (foto: Wikimedia Commons, Chiolini, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907