Stellar Exploration vyvíjejí miniaturní pohon pro miniaturní meziplanetární sondy
V průzkumu vesmíru se stále častěji prosazují mikrosatelity, především takzvané cubesaty, které jsou tvořeny jednou nebo více krychlemi o hraně cca 10 centimetrů. Obyvkle se objevují na oběžné dráze kolem Země, ale dělají si zálusk i na meziplanetární lety. Průkopníky jsou v tomto směru cubesaty NASA, dvojčata Wall-E a Eva, kteří momentálně míří k Marsu.
Pokud chtějí cubesaty létat po Sluneční soustavě, potřebují k tomu pořádný pohon. Kalifornská společnost Stellar Exploration, která se specializuje na lety za oběžnou dráhu Země, proto vyvíjí a již i testuje miniaturní pohon pro cubesaty na planetárních misích. Vývoj pohonu přitom financuje NASA v rámci programu Small Innovative Missions for Planetary Exploration.
Jejich nový pohonný systém je navržený tak, aby mohl pohánět cubesaty tvořené až 12 jednotkami, čili sondy o váze cca 28 kilogramů, rychlostí 2 kilometry za sekundu. Palivem pro tento pohon je směs hydrazinu a oxidu dusičitého v dimerní formě (N2O4).
TIP: Miniaturní cubesaty Wall-E a Eva míří k rudé planetě
Pohonný systém Stellar by měl umožnit cubesatům létat na mise, které jsou dnes dostupné pouze mnohem větším a dražším kosmickým plavidlům. Jde o vyspělou technologii, která je založená na zkušenostech s kosmickými misemi. Podle prezidenta Stellar Exploration Mikeho Louckse by tenhle pohon měl dostat cubesaty z dětských střevíčků.
Space.com
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)