Další problémy Juno: Sonda nečekaně přešla do nouzového režimu

Po nevydařené úpravě trajektorie, se sonda Juno potýká s dalšími problémy. Kvůli poruše softwaru přešla do nouzového režimu

21.10.2016 - Martin ReichmanPodle původního plánu měla ve středu přejít sonda Juno na kratší oběžnou dráhu. Vzhledem k problémům s dvojicí ventilů ale tuto operaci řídící centrum odložilo. Na místo úpravy trajektorie měl být středeční průlet využit ke sběru vědeckých dat. Ani to se ale nezdařilo.

TIP: Komplikace pro Juno: Sestup se odkládá kvůli závadě ventilů

Sonda Juno totiž nečekaně přešla do safe módu – bezpečného režimu, automaticky aktivovaného kvůli potížím s řídícím softwarem hlavního počítače. Podle Ricka Nybakkena, vedoucího projektu Juno, se sonda v tu chvíli nacházela ve vzdálenosti 13 hodin od Jupiteru a není tak pravděpodobné, že by nestandardní chování měla na svědomí zvýšená radiace nebo magnetické pole Jupiteru.

NASA nyní pracuje na analýze, která má odhalit, co bylo skutečným důvodem přechodu do nouzového režimu. Času na nápravu mají inženýři z JPL relativně dostatek. Další průlet sondy je naplánován až na 11. prosinec.

  • Zdroj textu

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií

    NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Alex Mai


Další články v sekci