Další trable ve vesmíru: Rentgenová observatoř Chandra má poruchu

15.10.2018 - Stanislav Mihulka

Americká observatoř Chandra přešla z neznámých důvodů do nouzového režimu

<p>Populární rentgenová observatoř Chandra</p>

Populární rentgenová observatoř Chandra


Reklama

Téměř to vypadá, jako by si NASA vybrala pořádnou porci smůly nejen letos v létě, ale také na podzim. Naposledy to byl Hubbleův vesmírný teleskop, který se před pár dny dostal do nouzového režimu kvůli problému s gyroskopy.

Teď se smůla přilepila na známou americkou rentgenovou observatoř Chandra, která přešla ve středu 10. října do nouzového režimu. V tomto nastavení Chandra nepracuje a pohybuje tak, že solární panely observatoře přijímají maximální množství slunečního záření.

Příčiny neznámé

Zatím není jasné, proč se observatoř Chandra dostala do tohoto stavu. Operátoři na tom intenzivně pracují. Nicméně, přechod do nouzového režimu prý proběhl hladce, přesně podle plánu pro podobné situace. Cenné vědecké přístroje observatoře jsou prý v pořádku a nic jim nehrozí.

TIP: Vesmírný Hubbleův dalekohled má poruchu: Oprava bude složitá

Je samozřejmě smutné, že úspěšná a populární observatoř Chandra trpí problémy. Jenomže Chandra startovala do vesmíru už v roce 1999 a její mise měla trvat 5 let. Když se ukázalo, že funguje perfektně, byla mise observatoře prodloužena na 10 let. Letos je ale rok 2018, takže Chandra pozoruje rentgenový vesmír už 19 let. I kdyby její technické problémy nakonec byly fatální, Chandra uspěla daleko nad všechna původní očekávání a nesmazatelně se zapsala do historie výzkumu vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA/Chandra

  • Zdroj fotografií: NASA/CXC/SAODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907