Hubbleův vesmírný dalekohled na oběžné dráze kolem Země má technické potíže s navigačním systémem. Po selhání jednoho z gyroskopů se teleskop automaticky uvedl do zabezpečeného stavu, což znamená, že veškeré vědecké projekty, které prováděl, byly dočasně pozastaveny.
Hubble získal během údržbářské mise v roce 2009 šest nových gyroskopů. V rámci maximální přesnosti používá aparát souběžně tři gyroskopy. NASA poznamenala, že pro vědecké účely je pro funkčnost teleskopu dostačující i jeden gyroskop.
Minulý týden jeden z trojice aktivních gyroskopů vypověděl službu. Výpadek tohoto navigačního zařízení nebyl neočekávaný, neboť NASA věděla, že je již na konci životnosti. Dva gyroskopy tohoto typu již dříve v teleskopu selhaly.
Zbývající tři gyroskopy v teleskopu jsou technicky pokročilejší a jejich předpokládaná životnost je výrazně delší než u výše zmíněných typů, které již nefungují. Dva gyroskopy pracují bez komplikací, ale třetí, jenž dosud sloužil jako záloha, vykázal po zapojení nesrovnalosti, takže se teleskop uvedl do zabezpečeného stavu. Pozemní středisko nyní hledá řešení, jak gyroskop uvést do plného funkčního stavu.
NASA na svém webu uvedla, že pokud se plnou funkčnost podaří obnovit, bude dalekohled opět využívat tři souběžně aktivní gyroskopy. V případě, že odborníci úspěšní nebudou, přejde teleskop do omezeného režimu s jedním aktivním gyroskopem. V tomto režimu oproti třígyroskopovému stavu obsáhne aparát menší oblast k pozorování, což NASA považuje jen za malé omezení funkčnosti teleskopu.
TIP: Hotovo! NASA hlásí, že obří dalekohled Jamese Webba je kompletní
Hubbleův vesmírný dalekohled je na oběžné dráze od roku 1990 a od té doby přispěl k mnoha klíčovým objevům. Za jeho nástupce je považován teleskop Jamese Webba, jehož vynesení na orbitu se ale opakovaně odkládá. NASA původně doufala, že bude do kosmu dopraven v roce 2007, nový termín počítá s březnem 2021.
ČT24, NASA, ČTK
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)