Hotovo! NASA hlásí, že obří dalekohled Jamese Webba je kompletní

04.11.2016 - Martin Reichman

NASA oznámila, že práce na největším vesmírném dalekohledu světa – Vesmírném dalekohledu Jamese Webba je u konce

Vesmírný dalekohled Jamese Webba -<p>Dalekohled se skládá z 18 velkých zrcadel. Všechna mají šestiúhelníkový tvar, jsou vyrobena z berylia a každé váží asi 20 kilogramů. Celková plocha dalekohledu bude 25 metrů čtverečních.</p>
Vesmírný dalekohled Jamese Webba -

Dalekohled se skládá z 18 velkých zrcadel. Všechna mají šestiúhelníkový tvar, jsou vyrobena z berylia a každé váží asi 20 kilogramů. Celková plocha dalekohledu bude 25 metrů čtverečních.


Reklama

Vývoj a výroba Vesmírného dalekohledu Jamese Webba trvaly 20 let, do vesmíru by měl putovat během příštích dvou let. NASA to uvedla 2. listopadu na tiskové konferenci, kde oznámila dokončení přístroje. Výroba teleskopu se vyšplhala na 8,7 miliard dolarů (přes 200 miliard korun), původní rozpočet přitom počítal s částkou 5 miliard dolarů. Vyšší cena je z části dána technickými problémy a také celkovým zpožděním projektu; kvůli enormním nákladům mu dokonce v roce 2011 hrozilo zrušení.

TIP: Jak se převáží největší vesmírný dalekohled

Přestože je teleskop již hotový, čeká jej ještě řada testů. Z Goddardova střediska se JWST zanedlouho přesune do Johnsonova vesmírného střediska v Texasu, kde bude testováno jeho zaměřování. Poté již zamíří do Kalifornie, kde proběhne jeho finální montáž. Start dalekohledu je naplánován na říjen 2018, kdy jej z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně má do vesmíru vynést raketa Ariane 5.

JWST vs. Hubble

Ve spojitosti s teleskopem Jamese Webba se často hovoří o náhradě za dosluhující Hubbleův dalekohled. Není to ale úplně přesné - JWST se od Hubbla v mnohém liší.

Kromě velikosti (JWST je zhruba třikrát větší), jde především o světelné spektrum. Zatímco Hubble prováděl pozorování ve viditelném světle, JWST se zaměří na výzkum vesmíru v oboru tepelného infračerveného záření, které dokáže proniknout například skrz oblaka kosmického prachu, neprůhledná pro viditelné světlo. To umožní lépe studovat vzdálené mlhoviny, molekulární oblaka v místě rodících se hvězd, prachoplynné disky mladých hvězd se vznikajícími planetami, jádra aktivních galaxií apod.

JWST bude také schopný soustředit přibližně sedmkrát více světla než Hubble, což umožní astronomům nahlédnout zpět do minulosti vesmíru do doby, kdy se po Velkém třesku začaly formovat první galaxie. V porovnání s HST bude JWST schopen detekovat až 400× slabší tělesa.

Půlrok hrůzy

Dalším významným rozdílem je umístění dalekohledu. Zatímco Hubble pracuje na oběžné dráze Země, kosmický dalekohled JWST bude po startu naveden do oblasti Lagrangeova libračního bodu L2 ve vzdálenosti přibližně 1,5 milionu kilometrů od Země. Tato vzdálenost bohužel zároveň znamená, že bude vyloučené, aby se k teleskopu vydávaly jakékoliv servisní mise. Délka jeho života tedy bude relativně omezená, NASA počítá s funkčností pět až deset let.

Start dalekohledu je naplánován na rok 2018, kdy jej má do vesmíru vynést raketa Ariane V. Rozvinutí všech jeho 18 zrcadel potrvá nejméně dva týdny a do plného provozu bude dalekohled uveden až šest měsíců poté, co opustí Zemi. Pokud se v souvislosti s přistáním roveru Curiosity hovořilo o 7 minutách hrůzy, v případě teleskopu Jamese Webba nás čeká opravdu strašidelný půlrok.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/Chris Gunn

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907