Start Vesmírného dalekohledu Jamese Webba se opět odkládá

28.03.2018 - Martin Reichman


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je jednou z nejočekávanějších velkých misí blízké budoucnosti. Dalekohled, který má do jisté míry nahradit dosluhující Hubbleův teleskop, měl do oblasti Lagrangeova libračního bodu L2 původně zamířit již v roce 2007. Později NASA plány výrazně přehodnotila a start několikrát odsunula. Nyní je takřka jisté, že ani termín, se kterým NASA ještě před několika týdny počítala, se nepodaří dodržet

Další odklad oznámili zástupci NASA během včerejší konference s novináři. Vesmírný dalekohled Jamese Webba podle vyjádření NASA neodstartuje dříve než v květnu 2020.

TIP: Hotovo! NASA hlásí, že obří dalekohled Jamese Webba je kompletní

Podle NASA panuje spokojenost s jednotlivými součástmi nového dalekohledu, více času je ovšem zapotřebí na dokonalé otestování jednotlivých součástí v celku. Veškeré součásti dalekohledu musí fungovat spolehlivě, neboť nebude možné provádět jakoukoliv údržbu či opravy.

JWST bude zaměřen na výzkum vesmíru v oboru infračerveného záření, jež dokáže proniknout například skrz oblaka kosmického prachu, která nejsou průhledná pro viditelné světlo. To umožní lépe studovat vzdálené mlhoviny, molekulární oblaka v místě rodících se hvězd, prachoplynné disky mladých hvězd se vznikajícími planetami nebo například jádra aktivních galaxií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASASpaceFlight.com

  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907