Sonda Juno pořídila další výjimečný snímek Jupitera. Tentokrát se do hledáčku kamery JunoCam dostala anticyklóna známá jako Malá rudá skvrna. Přívlastek „malá“ je v tomto případě poněkud zavádějící, Malá rudá skvrna má totiž průměr téměř srovnatelný s naší Zemí. Jde o třetí největší známou bouři v naší Sluneční soustavě – větší je jen Jupiterova Velká rudá skvrna a hexagonální bouře na Saturnu.
Malá rudá skvrna se pohybuje směrem k východu a její oblaka rotují proti směru otáčení hodinových ručiček (tzv. anticyklonální proudění) – pravděpodobně se jedná o oblast vysokého tlaku. V tomto smyslu je v protikladu s pozemskými hurikány, což jsou oblasti nízkého tlaku.
Malá rudá skvrna je také samozřejmě mnohem silnější než nejsilnější pozemské uragány. Odhaduje se, že větry v této anticyklóně dosahují rychlosti okolo 620 kilometrů v hodině. Pro srovnání - Saffirova-Simpsonova stupnice pozemských hurikánů počítá s maximem 280 kilometrů v hodině pro hurikány nejvyšší síly kategorie 6.
nasa.gov
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)