Davisův bezzákluzový kanon: Lovec ocelových velryb a obřích vzducholodí

13.08.2019 - Redakce Válka Revue

Největší hrozbu pro dohodové námořní konvoje představovaly německé ponorky. Británie a její spojenci se s nimi snažili bojovat všemi dostupnými prostředky a řada přišla také na první skutečně bezzákluzovou zbraň v historii

<p>Davisův kanon býval lafetován na stanovišti předního střelce</p>

Davisův kanon býval lafetován na stanovišti předního střelce


Reklama

V roce 1911 představil příslušník US Navy fregatní kapitán Cleland Davis svůj bezzákluzový kanon, jenž je dnes znám pod jeho jménem. Původním cílem konstruktéra bylo eliminovat zpětný ráz zbraně větší ráže namontované na letadlu, což se mu nakonec skutečně podařilo.

První bezzákluzová zbraň

Takzvaná Davis gun pracovala na principu dlouhé, z obou stran otevřené hlavně. Náboj ráže 7,62 cm se nabíjel doprostřed zařízení, přičemž ve směru na cíl vylétl projektil vážící 4,1 kg, zatímco energie uvolněná výstřelem „vyplivla“ z opačného konce speciální nábojnici společně se špuntem tvořeným olověnou kuličkou a mazadlem (tuk, vazelína).

Tímto způsobem se vynálezci podařilo minimalizovat zpětný ráz a jeho výtvor je dnes hodnocen jako první bezzákluzová zbraň. Kanon se skutečně během Velké války objevil ve výzbroji britských a amerických letounů (zpravidla hydroplánů) a byl určen k boji proti německým ponorkám.

Výzbroj létajících člunů

Zbraň bývala zpravidla lafetovaná na stanovišti předního střelce. S kanonem spřažený lehký kulomet Lewis sloužil pro zaměřování celého systému. Američan zprvu testoval svůj vynález na létajícím člunu Curtiss HS-2L, či dokonce britském bombardéru Handley Page O/100, v průběhu války se však objevil na celé řadě typů (na snímku pravděpodobně Curtiss F5L).

TIP: Německá „sekačka na lidi“: Kulomet Maschinengewehr Modell 1908

Bohužel není úplně jasné, s jakými úspěchy Dohoda tento bezzákluzový kanon nasadila a zda skutečně výstřel z této zbraně poškodil, či dokonce zničil nepřátelskou ponorku. Zbraň byla experimentálně využívána i pro boj proti německým vzducholodím. Do dnešního dne se dochovalo jen pár exemplářů, které se nacházejí například v USA či britském Imperial War Museu v Londýně. 

  • Zdroj textu:

    I. světová

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907