Dávné setkání: Vytvaroval Sluneční soustavu průlet uprchlé hvězdy?

25.07.2018 - Stanislav Mihulka

Rozložení hmoty a oběžné dráhy řady těles Sluneční soustavy jsou zvláštní. Může za to dávný průlet hvězdy?

<p>Infračervený snímek uprchlé hvězdy Kappa Cassiopeiae</p>

Infračervený snímek uprchlé hvězdy Kappa Cassiopeiae


Reklama

Jak vlastně vznikla Sluneční soustava ve své dnešní podobě? Vědci se v poslední době domnívají, že se mladé Sluneční soustavě stalo něco zvláštního. Vedou je k tomu jisté skutečnosti, které jsou v rozporu s našimi představami o vzniku planetární systémů.

Například, ve vnější části Sluneční soustavy je méně hmoty, než bychom očekávali. Další záhadnou je, proč je Neptun o tolik hmotnější než Uran, i když je dál od Slunce. Záhadné jsou i oběžné dráhy mnoha objektů za oběžnou drahou Neptunu, které mají dost neobvyklé tvary.

Gravitace kolemjdoucí hvězdy

Vědci Max-Planck Institute a Queen's University se domnívají, že by vysvětlením mohl být průlet uprchlé hvězdy (anglicky runaway star), která se kdysi velkou rychlostí řítila v blízkosti Sluneční soustavy. Potvrzují to jejich simulace, jejichž výsledkem byla situace velmi podobná dnešní Sluneční soustavě.

TIP: Hvězda na útěku: Hubble pozoroval hvězdu vystřelenou před 540 lety

Uprchlá hvězda by při svém průletu zapůsobila na mladou Sluneční soustavu svou gravitační silou a změnila tím strukturu našeho planetárního systému. Ovlivnila by jak rozložení hmoty ve Sluneční soustavě, tak i oběžné dráhy těles Kuiperova pásu a uspořádání Uranu s Neptunem.

  • Zdroj textu:

    Max Planck Institute

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907